Penta Hissesi Detaylı İnceleme

Son günlerde borsa hisseleri arasında dikkat çeken isimlerden biri Penta hissesi oldu. Eğer siz de borsada yatırım yapıyorsanız mutlaka dikkatinizi çekmiş olmalı. Çünkü mayıs ayında halka arz olan hisse temmuz ayına kadar biraz yükselmiş olsa da neredeyse yatay gitmiş diyebiliriz.

Fakat ağustos ayından itibaren hisse harekete geçmiş ve eylül ayı itibariyle fiyatını kat kat arttırdığını görüyoruz. Temmuz ayında ortalama 32 lira civarındayken bu içeriği hazırladığımız 27 eylül itibariyle gün sonu 175,00 tl olarak yaptı.

Penta Hissesi Neden Yükseliyor?

Bir hissenin yükselmesi için çok fazla sebep vardır. Penta hissesinin dolaşımdaki lot sayısına baktığımızda diğer bir çok hisseye göre az olduğunu görüyoruz.

Az olan değerli olur mantığıyla hareket eden yatırımcılar hissede alım yaptığı için yükseliyor olabilir. Şirket yatırımlarını arttırıyorsa ya da hisseyi olumlu etki edecek kap haberleri yayınlıyorsa yatırımcıların dikkatini çektiği için yükseliş gösterebilir. Buna benzer sebepler olsa da tabi ki her hisse için aynı durumlar geçerli olacak diye bir kural yok.

Yükseliş öncesi alış yapanlar eğer sabırla beklediyse şu an güzel kar etmiştir. Yani burdan da anlayacağımız üzere borsada sabır çok önemlidir. Düşerken de yükselirken de borsanın altın kurallarından biri sabırdır.

İçeriği hazırladığımız bu günde gün içerisinde yükseliş gösteren penta hissesi, kapanışı bir miktar düşüş ile 175 lira olarak kapattı. Her gün yükselecek diye bir şart olmadığı gibi bazen hisselerde kar satışları gelebilir. Tabi ki yatırımcılar için asıl önemli olan bundan sonra ne olacağı.

Penta hissesi daha fazla düşer mi? Ne zaman düşer? Neden düşer? Yatırımcıların asıl düşünmesi gereken konu bu olmalı. Tabi ki hangi hissenin ne zaman yükseleceği bilinmediği gibi ne zaman düşeceği ya da ne kadar düşeceği de bilinmez. Bu konuda yatırımcılar kimsenin etkisi altında kalmadan kendisi karar vermeli.

Penta Aracı Kurum Dağılımı (Takas akd)

Penta hissesinin dolaşımdaki hisselerinin hangi kurumlarda olduğu yatırımcılar içinde bilinmesi gerekilen konulardan biri. Çünkü yatırım yaptığınız şirketin lotlarını hangi aracı kurumlar ne kadar ilgi gösteriyor bilmek faydalı olabilir. Toplamda 18,378,752 adet lotu var piyasada.

Bu lotların en çoğuna sahip 7 aracı kurumu aşağıdaki görselde sizler için paylaşıyoruz.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.