Borsanın Bilinmesi Gereken Altın Kuralları

Herkes borsada ne tür bir yatırımcı olduğunu bilmeli. Her yatırımcı, savaştaki bir general gibi zayıflılıklarını da bilmeli.

Shakespeare’nin dediği gibi: KNOW THYSELF (kendini tani). Çünkü vereceğimiz karar aşamasında en büyük düşman yine kendimiz olacaktir. Hakikaten de bu acı bir gerçek. Sonuçta da önce kendimizi fethetmek zorundayiz.

Kaç kere aldığınız kağıdın aldıktan sonra düşmeye basladığını, sattıklarınızın da sattıktan sonra yukarı yönde yollarına bayağı devam ettiklerini dikkate alirsaniz verdiğiniz kararların büyük bir kısmının aleyhinize çalıştığını görürsünüz. Benim tecrübelerim ışığında IMKB’deki uyanık yatırımcılar şunları yapmalı:

1-IMKB 50’den şaşmamali ki portföy endeksle orantılı biçimde insin çıksın ve hatta daha iyi bir performans göstersin (çıkışlarda endeksten fazla çıksın, inişlerde ondan az düşsün); spekülatif ve manipulatif hareketlerden de etkilenmesin.
2-Ne kısa, ne uzun; ama orta vade düşünülmeli (IMKB için 6 aydan az bir sureyi kapsar). Uzun vadede riskiniz artabilir.

3-Büyük holding (özellikle SAHOL, KCHOL), büyük banka (ISCTR, GARAN, YKBNK) ve ihracata yönelik kağıtlardan şaşmamali (VSTEL, ARCLK, BEKO, TOFAS, FDOTO). Cari açık kötü durumda olduğu için ihracata ihtiyacımız var. Bu sektör de resmi veya gayriresmi yollardan teşvik alip lokomotif sektör haline gelecektir.

4-AL-SAT yapılmamalı. Günlükten uzak durulmalı. Açığa satmak gibi riskli stratejilerden de kaçınılmalı.

5-Elinizdeki kapitali kağıtlar arasinda bölmelisiniz. Butun yumurtalari aynı sepete koymuyoruz. Kapitalimizi en az 2, en fazla da 15 kağıt arasında paylaştırmalıyız. 50 milyar liraya kadar olan kapitali en az 2; 250 milyar liraya kadar olanı en az 5; 250 milyar üzerindekini de 10 ila 15 adet kağıt arasında bölmeliyiz.

6-Düşüş anındaki bir kagit alinmamali.

7-Borsanın zamanının %70’den fazlasını ya yan yan giderek yada aşağıya giderek geçirdigi hiç bir zaman unutulmamalı. Bu da nakitin ne kadar onemli olduğunu gündeme getiriyor.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.