Yabancılar Borsada Hangi Hisseye Giriyor?

Borsanın şuan ki konumundan konuşmak için ilk önce borsanın ne demek olduğunu bilmemiz gerekir. Borsa, aracılar sayesinde alıcı ile satıcının karşılaştığı bir pazar olarak tanımlanabilir.

Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir. Ama bu sırada alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır.

Taraflar yapmak istedikleri işlemlere göre emirlerini aracılara iletmekte, böylece alım – satım gerçekleşmektedir. Bu durumda alıcı ile satıcı bir araya gelmez.

Siz sadece aracılara emirlerinizi iletirsiniz ve alıcının eğer ki emirleri sizin ki ile uyuşur ise alım- satım işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Borsadan gerçekten para kazanırsınız ama bu paranın kazanılması için belirli bir tecrübeye, stratejiye ve sabra ihtiyacınız vardır.

Borsaya dahil olmak ve bu alanda faaliyet göstermek istiyor iseniz öncelikle resmi bir yatırımcı olmanız gerekir. Bunun için yasal bir şekilde borsa için aracılık hizmeti veren banka veya aracı kurumlarla iletişime geçmelisiniz. Daha sonra yatırım hesabınızı açtırmalı ve işlem yapmak istediğiniz parayı yatırmalısınız.

Borsada en çok kullanılan borsa enstrümanı hisse senetleridir. Birçok satıcı ve alıcı hisse senetlerini aracı bankaları ile yatırım yaparak para kazanmaktadır.

Hisse senedi nasıl kullanılır?

Gelecekte değer kazanacağını düşündüğünüz hisse senedini, uygun gördüğünüz bir seviyeden almak için aracı kurumunuza ilgili emri verirsiniz. Aracı, sizin için bu işlemi borsaya iletir ve gerçekleşmesini sağlar.

Alım işlemi gerçekleştiğinde hisse senedi portföyünüze eklenir. Hisse senedi ile ilgili beklentiniz gerçekleştiği zaman, satış işlemi yapmanız gerekir. Bunun için yine aracı kuruma uygun gördüğünüz fiyattan satması için emir verirsiniz.

Aracı da bu emri borsaya iletir ve gerçekleştiğinde satışınızı yapmış olursunuz.

Bir hisse senedine ilginin artması veya azalması, dünya ve ülke ekonomisinden şirket bünyesinde yaşanan gelişmelere kadar birçok faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Oranlara bakıldığı zaman yabancıların en çok talep ettiği senetler Türk hava yolları olmuş. Bunun sebebi ise şudur, Türkiye’nin varlığının diğer ülkelerin kabul etmesi ve vize işlemlerinde kolaylık sağlamasıdır.

Son zamanlarda artan yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinin borsa üzerinde ki değeri bu alıcılar ile ölçülmektedir. Bu sene en çok talep gören hisselerden birisi de Turkcell olmuştur. Şirket kapsamında iyi gelişmeler yaşanıyor ve ülke ekonomisindeki geleceği parlak görülüyorsa hisse senetlerine olan ilgi de artacaktır.

Eğer ki hisseleri yurt dışında da olan bir şirket var ise yabancılar hisselerin düştüğü sırada sıkıntı yaşamamak için, yurt dışında da temsilcisi olan bir şirket ile alım-satım yapmak istemektedir. Bu sebepten talepler artmakta ve azalmaktadır.

Yabancıların borsamızda var olmasının ve borsaya girmelerinin asıl sebebi bunlar görülmektedir.

Her ülke için döviz oranlarının değişmesi yabancıların borsamızda var olmasının bir başka sebep olarak görülmektedir.

Güncelleme: son zamanlar döviz kurunda yaşanan yükseliş sebebiyle ucuz kalmaya başlayan borsamıza özellikle yabancı yatırımcılar ilgi göstermeye devam ediyor. Ayrıca yabancı yatırımcıların hisse tercihi günün şartlarına, şirketlerin yapısına ve yatırımcının kendi tercihine göre değişebildiği için yukarda yazılı olan hisselerde dahil hiç birisi kesin ifadeler içeremez. Yani özetle yukarda verilen hisseler sadece örnek amaçlıdır ve asla yatırım tavsiyesi değildir.

Yabancıların en çok işlem yaptığı ve aldığı sattığı hisseleri günlük ve haftalık tablolarla takip etmek için yabancıların alım satım yaptığı hisseler içeriğini takip edebilirsiniz.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

yabanci hisse

Yabancıların Aldığı ve Sattığı Hisseler

Yabancı yatırımcıların aldığı ve sattığı hisseleri tarihlerine bakarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca sitemizin hisse yorumları kategorisinde sayfaları …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.