Risksiz Borsadan Para Kazanmak için Ne Yapmalı?

Borsada yatırım yapmak için bilinmesi gerekenler?

Borsada yatırım yapmak isteyenler her şeyden önce elini kolunu sallayıp borsaya gelmemeli. Bir yatırım uzmanına danışıp öyle gelmeli. Arkasından eğer yatırım yapacağı bir şirket varsa sektör raporlarını mutlaka incelemeli. Bu yüzden de çalıştığı yatırım uzmanından farklı sektör raporlarını istemelidir. Herkes bütçesine göre veya yaptığı tasarrufa göre yatırım yapabilir.

Diyelim ki elindeki az parasıyla borsada yatırımcı olmayı hedefliyor ise yatırım uzmanı bulmak zorunda. Yatırım uzmanıyla birlikte yatırım yapacağı şirketi tanımak zorunda. Dolayısıyla şirket raporlarını bilmek zorunda.

Şirketi izlerken, şirketin büyümesini, küçülmesini, finansal yapısını etkileyecek ülkenin makro ekonomik verilerine ilişkinde kulak dolgunluğu olması gerekir.

Ama bütün bunları söylerken anahtar yine de iyi bir yatırım uzmanıdır. Borsa da kısa vadeli karda püf nokta diye bir şey yok. Geçmiş zamanda çok öykü üretildi.

Borsada köşeyi dönebilirsiniz diye. Sadece sokaklarda köşe dönülür bunu unutmamak gerekir. Borsa oyun salonu değildir. Borsalar doğru yatırım arenasıdır. Dolayısıyla bana göre kısa sürede kazanç için püf nokta yoktur.

Borsada alım-satım yapılacak zamana nasıl karar vermeliyiz?

Siyasi riskin en aza indiği dönem borsada alım yapmak için en ideal dönemdir. Borsada beklentilerin yükseldiği dönemler satış dalgalarının geleceği dönemlerdir. O beklentiler gerçekleşmeden önce aldığınız pozisyona göre portföyünüzü farklılaştırabilirsiniz.

Siyasi riskin arttığı, beklentilerin gerçekleştiği dönemde elinizdeki portföyü 3 ayrı dönemde satın. Elinizdeki para diyelim ki 100.000$. Bunu dilimlere ayırın. İlk dilimi şu zaman aralığında satacam, ikinci dilimde alacağınız risklere göre satın. Borsa düşerken tabii ki faize yatırım yapılır.

Elinizde paranız var, bu paranızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsunuz, en kısa vade de en iyi karı sağlayacağınız araç ne ise odur.

Önümüzdeki yıllarda hangi sektörlerdeki hisseler değer kazanacak?

Kendi ülkemize bakarak bu soruya çok net cevap verebiliriz. Önümüzdeki dönemde 2 önemli sektörün prim yapacağını düşünebiliriz. Başı enerji çeker. Bu krizden aşma süreci önümüzdeki dönemde enerji veya hammadde tedariki gibi iki temel konuyu karşımıza çıkaracak.

Dolayısıyla enerji ve gıda önümüzdeki dönemin iki altın sektörüdür her zaman için. İşte bu altın sektörden özellikle hammaddesi Türkiye içerisinde olan enerjide önemlidir. Önümüzdeki dönemde dünya ekonomisinde ki büyümeye bağlı olarak enerji ve gıdanın gözde sektör olacağına inanıyorum.

Borsada Risksiz Para Kazanma Dönemi

Makro ve ekonomik verilerin iyi olduğu, Türkiye’nin büyüdüğü dönemler iyi dönemlerdir. Risksiz dönemlerdir. Ülke büyür, şirketler büyür, ihracat yapılır. Siyasi gerilimin tırmandığı dönemler borsa açısından en riskli dönemlerdir.

Gerçi bulanık suda balık avlamak isteyenler için bu dönemler en iyi para kazanma dönemi olabilir. Ama yatırımcının bu konuda dikkatli olması gerekir.

Küresel ısınmalar, seller, depremler ülke ekonomisini etkilediği gibi pek tabii ki borsayı da etkilemektedir. Yatırımcıların bu konuda dikkatli olmaları gerekir.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.