Petkim Hissesi Ne Zaman Yükselir?

Hiç kuşku yok ki ülkemiz borsasında en çok yatırım yapılan hisselerden biri de petkim hissesidir. Bu sebeple de zaten çoğu zaman en yüksek hacimli ilk 10 hissenin arasında yerini almaktadır.

Peki ama petkim hissesinden nasıl para kazanılır? Bunun için öncelikle petkim hissesi almanız gerektiğini söylememize gerek yok sanırım. Fakat şunu söylemekte fayda var, eğer hisseniz yok ise ve yeni alacaksanız hangi fiyatlardan alacağınız önemlidir.

Petkim hissesi 31 aralık 2017 yılında en yüksek 7.23 tl fiyatını görmüş ve ardından arka arkaya düşüş yaşayarak 10 haziran 2018 tarihine 3.89 rakamından geri dönüş yapmış.  Bu fiyatlardan alanlar güzel paralar kazanmıştır çünkü ardından yükselişe geçerek o günden bu güne 5 lira civarında seyretmektedir.

Petkim Hissesi Ne Zaman Yükselir?

Bunun cevabını vermek imkansız fakat borsanın altın kuralıdır sabır eden mutlaka kazanır. Geçmişte 7 lira civarında alış yaparak zararla bekleyen yatırımcılar eğer piyasayı iyi takip edebilme imkanı ve birazda şansları varsa al sat yaparak hem maliyet düşürebilir hem de lot sayısını yükseltebilir.

Eğer kendinize güvenmiyorsanız ve borsada acemi iseniz al sat yapmanız sizin için riskli olabilir. Bu sebeple eğer para acil olarak lazım değilse, bir yerlerden arsa almış ve değerlenmesini bekliyormuş gibi düşünerek borsada ki yatırımınızı hisse değeri yükselene kadar unutabilirsiniz.

Petkim hissesi genelde endexe bağlı hareket ettiği için, o günün siyasi ve global olaylarını da takip ederek al sat yaparak para kazanma imkanına sahip olabilirsiniz. Tabi yukarı da söylediğimiz gibi bu işi biliyor olmanız gerekir aksi halde daha çok zarar edebilirsiniz.

Petkim Hissesi Bedelli Bedelsiz Bölünme Ne Zaman Olur?

Çok uzun yıllardır borsada işlem görmesine rağmen çok fazla bölünme yapmamış olan petkim hissesi bu zamana kadar sadece 2001 yılında 1 kez bedelli bölünme yapmış. Bölündüğü yılı hatırlayanlar bilir, ülke büyük bir ekonomik kriz içerisindeydi belki bundan dolayı petkim bedelli bölünme yapmış olabilir şirkete para ihtiyacı sebebiyle. Fakat bundan sonrası için bedelli bölünme yapmaz gibi gözüksede tabi ki kesin konuşamayız.

Petkim toplamda 5 kez bedelsiz bölünme yapmış. Farklı aralıklarla ve bazı yıllar 2 yıl arayla bazı yıllar 5 yıl arayla bölünme yaptıkları için bir sonra ki bölünmeyi tahmin etmek zor. Zaten bunun kararını da genel kurul toplantısında şirket yetkilileri verirler ve ardından kap haberi ile bilgilendirme yaparlar.

Petkim Hissesi Temettü Dağıtımı

Hissenin geçmişine baktığımızda son yıllar 30 kuruş ile 40 kuruş arasında temettü dağıtmış. Lot sayısı yüksek olan kişiler için güzel para diyebiliriz, az lotu olanlar ise hiç yoktan iyidir diyebilir. Temettü alabilmek için duyurusu yapılan tarihler içerisinde hissenin sahibi olmanız ve satmamanız gerekir. Aksi halde temettü dağıtımından faydalanamayabilirsiniz.

Her zaman söylediğimiz gibi, yazdığımız yazılar ufak bir bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi değildir. Ufak araştırmalar sonucu edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istedik, yatırım konusunda son karar sizindir.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.