Yeni Kredi Çektim Kredi Notum Düşer mi?

Kredi çekmek ve kredi kartı artık hepimizin aldığı ve kullandığı yöntemlerdir. Hepimizin bildiği gibi artık hayat gittikçe pahalılaşıyor. Ne aldığımız maaş ne de ticaretten kazandığımız para, hayat pahalılığına yetişemiyor.

Bu durum bizi, her ne kadar sevmesek de bizi bankalara muhtaç ediyor. Banklar bize belli şartlar sunarak kredi veya kredi kardı veriyor. Bir sürü imza karşılığında tabi ki.

Hepimiz bir sürü belgelere imza atıyoruz ama pek de belgeleri okuduğumuz söylenemez. Belgeler okunacak gibi değil de zaten. Her neyse konumuza dönelim.

Paramızı biriktirerek bir ev veya bir araba sahibi olmayacağımız anladığımız vakit soluğu banklarda alırız. Krediye ihtiyacınız olduğunu söylersiniz. Bankalar size kredi vermeden önce ilk önce kredi notunuza bakar.

Eğer uygun görürlerse kredi ihtiyacınızı karşılarlar. Eğer uygun görmezler ise size kredi vermezler.

Kredi notu nedir?

  Arkadaşlar, kredi notu sizin banka ile olan geçmişinizdir. Daha önce bankadan kredi çekmiş veya o bankanın kredi kartını kulanmış iseniz ödemenizi düzgün yapıp yapmadığınızla alakalı bir durumdur.

Eğer ödemelerinizi düzgün bir şekilde yapmış iseniz bu kredi notunuzu yükseltir. Ödemelerinizi aksatıp ödemediğiniz zaman ise, aksine kredi notunuz düşer.

Aslında kredi notu sizin ödeme sicilinizdir. Siciliniz ne kadar temiz ise o kadar güvenilir olduğunuzu; siciliniz ne kadar kabarık ise ne kadar güvensiz olduğunuzu gösterir.

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

    Kredi notunuzu Findeks sayesinde öğrenebilirsiniz. Kredi notunu oluşturan veriler KKB( kredi kayıt bürosu ) kayıt altına almaktadır. Yapmanız gereken şey KBB’nin sitesine girip kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde verip kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Her bankanın verdiği kredi notu aynı mı?

     Her bankanın verdiği kredi notları farklılık gösterir. Bankaların kredi kullandırma kriterleri farklı olduğu için verdikleri notlar da farklılık gösterir. Örneğin bir banka için kredi çekmek veya kredi kardı almak için kredi notunuz uygun değil ise bir başak banka için kredi notunuz uygun olabilir.

 Kredi notu kaç olmalı?

 Arkadaşlar daha önce de söylediğimiz gibi her bankanın kredi notu kritrleri farklıdır. Örneğin 0 ile 1990 arasındaki bir not kriterinde

  • 0 -699 çok riskli
  • 700-1099 riskli
  • 1100-1499 az riskli
  • 1500-1699 iyi
  • 1700-1900 çok iyi

Notlardan da anlaşıldığı gibi notunuz ne kadar çok yüksek ise ödemelerinizi o kadar düzgün yapmışsınız demektir. Bu durum bankaların, size kredi vermeleri için herhangi bir aksiliğin olmadığını gösterir.

Kredi notunuz 0 ( sıfır) ise bu durum belirsizliği işaret eder.

Yeni kredi çekerseniz kredi notunuz düşer mi?

   Yeni kredi çektiğiniz zaman kredi notunuzun düşmesi veya yükselmesi söz konusu değildir. Çünkü kredi notu çekilen kredi miktarı ile alakalı bir durum değildir.

Kredi notu ödeme şekli ile ilgili bir durumdur. Ödemenizi zamanında yaparsanız kredi notunuz düşmez tam tersine kredi notunuz yükselir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir