Uzun Vadede Kazandıracak Hisse Senetleri

Borsada yatırım yapıyorsanız ya da yeni başlıyorsanız ve sabırlı bir kişiliğe sahipseniz sizlere uzun vadeli yatırım yapabileceğiniz ve size para kazandırabilecek hisse senetlerinin hangileri olduğunu anlatamaya çalışacağız.

Borsa çok karmaşık bir yer olduğunu hepiniz az buçuk biliyorsunuz. Çoğu zaman bize para kazandırabileceği gibi bazen de tüm yatırımlarımızı kaybedebiliriz. Kimse kaybeden taraf olmak istemez. Bunun için araştırmalarınızı titizlikle yapmanız gerekmektedir.

Hisse senetleri alacağınız şirketlerin maddi kaynakların ne seviyede olduğu, geçmişini, Vizyon ve Misyonun iyi bir araştırma süzgecinden geçirmeden, o şirketin hisse senedini almaya karar vermeyiniz.

Borsa zaten başlı başına risk oranı yüksek bir durum iken bir de sağlam olmayan şirketlerin hisse senetleri alıp riski daha fazla artırmayınız. Unutmayın ki siz bir şirkettin hisse senedini aldığın zaman o şirketin bir ortağı olmuş oluyorsunuz.

Şirket ekonomik olarak yükseldiği zaman, siz de bir ortak olarak payınıza düşeni alacaksınız. Aksi bir durumda yani şirket sıkıntı bir süreçten geçerse veya en kötü ihtimal olarak batarsa siz de batmış olursunuz.

      Borsada Zarar Etmemek için Ne Yapmalı?

  • Daha önceden de söylediğimiz gibi geleceği parlak olan şirketlerin hisse senetlerini almalısınız. Herkesin tanıdığı, kendini kanıtlamış şirketlerin hisse senetleri her zaman daha güvenli olmuş ve yatırımcısına para kazandırmıştır.
  • Hisse senedi aldığınız şirketi sürekli takip etmelisiniz. Dikkat çekecek kadar kötü bir durumda ise veya maddi olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyorsa almanız gereken iki karar var
  • Ya eldeki hisse senetlerini hızlı bir şekilde elden çıkaracaksınız
  • Veya riski göze alıp sabredeceksiniz. Bazı şirketlerin hisse senetleri 10 yıl gibi uzun vade de yatırımcısını kazanç sağlıyor.

Sevgili arkadaşlar uzun vadede kazanç sağlayan hisse senetlerinin isimlerini vermeden önce, şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız.

Eğer yatırımlarınız 6-7 yıl gibi uzun bir vade de katlamak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey, herkesin ismini bildiği, ülkenin önde gelen şirketlerin hisse senetlerini almalısınız.

Bu şirketler, çok büyük bir aksilik olmaz ise batma yani iflas olasılığı düşüktür. Ellerinde yeterince maddi kaynak bulunmaktadır.

Bu şirketlerin hisse senetlerinde de diğerle şirketler gibi inişli çıkışlı dalgalanmalar olabilir ama sizi ilgilendiren nokta bu şirketlerin 7 yıl ve ya 8 yıl sonraki durumlarıdır.

Çünkü uzun vadede yatırım yapmışsınız. Gündelik, haftalık veya aylık dalgalanmalara pek kulak asmayınız. Şirkettin anlık olarak,  hisse senetlerinde çok büyük oranda artış olursa satabilirsiniz.

Tekrar normal seviyene geldiğinde tekrar alıp aradaki fiyat farkından kar elde edebilirsiniz.

Uzun vadede size kar getirebilecek hisse senetleri

Uzun vadede hangi hisselerin mutlaka kazanacağını bilmek istiyorsanız inanın bunu sizler kadar bizlerde çok isterdik kesin olarak bilmeyi. Ama kimsenin geleceği göremeyeceği gibi, hangi hisselerin kesin olarak yükseleceğini bilmekte imkansız. Sadece şirketin işleyişini inceleriz, grafiğine bakarız ve güvenimizi kazanırsa yatırım yapabiliriz.

Borsada işlem gören şirketlerin hisse senetlerini almadan önce detaylıca araştırın. Tekrar hatırlatmakta fayda var, borsada uzun vadeli yatırımcı ve sabırlı olmaya çalışın.

Eğer hangi hisseyi almak konusunda kararsız kaldıysanız aracı kurumunuzla görüşerek uzman yardımı alabilirsiniz. Fakat özellikle belirtmek isteriz ki sosyal medyada tavsiye edilen hisseler sizler için büyük risk oluşturabilir. Çünkü sosyal medyada maalesef kötü niyetli kişiler kendi menfaatlerini düşünmekte.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.