Ticari Araçlar için Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Taşıt kredisi almak diğer kredi türleri olan ihtiyaç ve ev kredisine göre oldukça zordur. Aracın markası hatta üretim yılına kadar bankalar ince eleyip sık dokuyarak bu krediyi veriyor şahıslara.

Taşıt kredisi sadece tek bir alanda olmadığı için alt alanlarda da kendi içinde ayrılmakta olup, ticari araç ve bireysel araç olarak da adlandırabiliriz. Ticari araçlar için kredi almak diğer krediye oranla daha basittir diyebiliriz.

Bildiğiniz gibi ülkemizde bu kredinin adı taşıt, oto veya otomobil kredisi diye de geçmektedir. Bu krediye bankalar aracın durumuna göre kredi veriyor ya araç 0 km olacak ya da 2.el olacak ! Yani buna göre faiz oranları ve vade seçenekleri değişkenlik gösterebiliyor. Bu öyle bir şeydir ki bankalara göre taşıt kredi faiz oranları değişkenlik gösterebiliyor.

Bankalardan 0 km lik taşıt kredisi başvurusu yaparsanız banka sizlerden kefil istemiyor ancak banka aracın resmi sahibi konumuna geliyor. Yani bir nevi aracınızı ipotek ettirerek borcun bitene kadar aracın aslı sahibi banka oluyor.

Bankaların çoğu 0 km araç için maksimum 60 ay vade süresi bırakıyor ve alacağınız kredi miktarı aracın durumuna göre markasına göre %85 ine kadar kredi verebiliyor bankalar.

Bankalar 2.el araçlar için kredi vermeden önce şahıslardan kefil istemektedir. Bunun nedeni araçların risk teşkil etmesidir. Bankalarda kendi politikalarını korudukları için kefil almadan bu krediyi vermemektedir. Vade süresi olarak yine 60 ay vade süresi veriyor ve aracın sadece %60 na kadar kredi verebiliyor. Diyelim ki aracımız 2.el borsasında 20.000 tl ise %60 olarak sadece 12.000 tl kredi verebiliyor sizlere.

Ticari araçlar için kredi başvuruları bankalara göre değişkenlik gösterirken,  ticari ünvan olarak normal şahıslara verilmemektedir. Yani belirli bir firmanızın olması gerekiyor ve ayrıca bu firmanın aktif olarak devam etmesini bankalar istemektedir.

Bir dukkan işletebilir, cafe işletebilirsiniz bu şekilde başvurmak sizleri ticari olarak yapmaktadır. Bu durumdan sonra başvuru belgelerinin aktif olması sizlerin ticari kredilerinin olumlu yansımasına zemin hazırlayacaktır.

Ticari araçlar için taşıt kredisi başvuru belgeleri

TC kimlik kartınız

vergi levhanız

1 adet fatura elektrik su gibi örnek

Yazar kasanız var ise gelir beyannamesi

Ticari araçlar için taşıt kredisi veren bankalar

2019 yılı için kredi veren bankalara baktığımızda özellikle ticari araçlar için denizbank, ingbank, vakıfbank, yapıkredi, finansbank ve garanti bankası gelmektedir. Bu bankaların faiz oranları oldukça caziptir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir