Temettü Nedir Nasıl Alınır?

Borsa ve finans alanına merakı olan bir bireyseniz ve borsada yer alıyorsanız mutlaka temettünün ne zaman dağıtıldığını merak edersiniz? İlk olarak temettünün ne olduğunu hatırlayalım.

Temettü, şirketin dönem içinde elde ettiği kardan mevcut ortakların pay alma hakkıdır. Borsada işlem gören şirketlerde kar payı nakit ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilir.

Temettüler iki şekilde dağıtılmaktadır: nakit olarak ortaklara ödenen temettüler ve bedelsiz sermaye artırımına dahil edilerek karşılığında yeni senet dağıtılan temettüler.

Kar payına ortak olan ortakların ne kadar temettü alacakları ise hisse senetlerinin değerine göre belirlenmektedir. Temettüler genellikle ortaklar arasında hisse senedi olarak dağıtılmaktadır. Bundaki en önemli etken işletmelerin maliyeti sıfır olan sermaye artırımına gitme isteğidir.

Yeni hisse alma hakkına sahip olan ortaklar temettü bedeli eklenmiş olan şirketlerin değeri üzerinden paylarını almaktadır.

Temettünün ne demek olduğunu az çok anladık. Ama bu temettü bizlere nasıl ulaşacak? Bu kazançtan nasıl yararlanabiliriz bir de ona bakalım. Temettü dağıtımı 3 farklı şekilde yapılabilir.

Yatırımcıların elinde bulunan hisse senedi sayısına karşılık gelen kar hisse senedi olarak verilebilir veya elden nakit olarak verilebilir. Üçüncü şekilde ise bu ikisinin karışımı şeklinde olmaktadır. Bu karlar, yıl sonu bilançoları ile gündeme gelirler.

Uzmanlar ise orta ve uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların bu tür şirketleri takip etmelerini belirtiyor. Bu alanda eğer ki kazanç elde etmek ve sağlamak istiyorsanız sürekli kar eden ve karını istikrarlı bir şekilde yatırımcıları ile paylaşan şirketleri tercih etmeniz gerekiyor.

Uzun vadede kazandıran hisseler de bu özelliklere sahip olan şirket hisseleridir. Bu sebepten borsada en çok talep gören yatırımlar her zaman hisse senetleri oluyor. Uzun vadeli hisse senedi alan yatırımcılar temettü verimliliği yüksek olan şirketlerle hem sermaye hem de temettü kazancı elde etmiş olur.

Ayrıca bazı yatırımcılar temettü dağıtım oranı yüksek olan hisselere yatırım yapıp yıllarca o hissede bekleyerek bile temettü sayesinde kazanç sağlayabiliyor.

Yukarıda belirttiğimiz her şey yolunda ilerledi ve siz temettü kazandınız diyelim.

Peki, temettü ne zaman dağıtılır?

Temettü ödemesi şirketten şirkete değişmektedir. SPK tarafından ödenecek bir temettü var ise şöyle gerçekleşir: temettü nakit olarak dağıtılacak ise hesap dönemini takip eden beşinci ayın sonuna kadar yapılması gerekir.

Eğer bedelsiz hisse senedi olarak dağılacak ise hesap dönemini takip eden beşinci ayın sonuna kadar başvuruda bulunulması ve altıncı ayın sonuna kadar yapılması gerekir.

Ama bu ödeme eğer ki BIST’teki şirketler tarafından tarafınıza geçecek ise, BIST’teki şirketler için hesap dönemi 1 yıldır ve 1 Ocak’ta başlayıp 31 Aralık’ta sona erer. Bu sebeple nakit temettü dağıtacak şirketler bu dağıtımı 31 Mayıs‘a kadar yapmak zorundadırlar.

Eğer bedelsiz hisse senedi olarak dağıtacaklarsa bunu da 30 Haziran‘a kadar yapmak zorundadırlar. Genel olarak temettü dağıtımları bu şekildedir.

Yukarda verdiğimiz tarihler bazı durumlar da değişiklik gösterebilir.

Temettü Emekliliği Nedir?

Borsada bazı büyük firmalar kazançlarını arttırdıkça bunları yatırımcılarıyla bölüşür. Bu firmaların hisselerini alıp elinizde uzun vadeli tutabilirsiniz ve her dönem dağıttığı temettüden faydalanabilirsiniz. Temettü Emekliliği aslında hissenin fiyatından daha çok dağıttığı pay ile ilgilidir.

Hisse fiyatını takip etmeyip sadece verdiği temettüyü kullanarak, bu parayı çekip ihtiyaçları için kullanarak ya da yeni hisse alımı yaparak ta kullanabilir. Ama temettü emekliliğinin altın kuralı uzun vadeli olmasıdır. Fakat hisse seçimi yaparken de çok iyi araştırılmalı, yatırımcısını gerçekten düşünen ve kazancı gerçekten hakkıyla paylaştıran şirketler seçilmelidir.

Güncelleme: Bazı hisseler temettü oranını gayet memnun edici şekilde dağıtırken bazı hisseler ise çok düşük dağıtım yapmakta. Bu sebeple temettü yatırımı için düşündüğünüz hisseleri almadan önce iyi seçmelisiniz, gerekirse bu konuda aracı kurumunuzdan uzman yardımı alabilirsiniz.

Hakkında admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.