Tavan Yükselecek Hisseler

Borsada yatırım yapıyorsunuz ve yükselecek olan hisseleri bu şekilde aramaya karar verdiyseniz galiba zarardasınız ve bu zararı çıkartmak istiyor olabilirsiniz. Ya da borsada işlem yapmaya yeni başladınız ve tavan yapacak ya da yükselecek hisseleri öğrenmek istiyorsunuz.

Yani her ihtimal olabilir fakat burada asıl önemli olan aslında böyle bir şeyin mümkün olmadığı. Sizlere borsada çok büyük zararlar etmenizi önleyecek bazı önemli bilgileri aktarmak istiyoruz ki işlem yaparken canınız yanmasın.

İnternette Tavsiye Edilen Hisseleri Almak

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bir hissenin yükseleceğini veya düşeceğini kimse bilemez. Bazı internet sitelerinde kendini “borsa ustası” olarak tanıtan kişiler birkaç grafik çizerek yazdığı hissenin yükseleceğini veya düşeceğini söylüyor. Hatta kendilerinden o kadar emin konuşuyorlar ki hangi rakama kadar yükselip hangi rakama düşeceğini bile belirtiyorlar.

Bu iş anlattıkları kadar basit olsa ve o kişiler bu kadar bilgili ise zamanlarını internet üzerinden hisse paylaşarak, karşısındakini ikna etmek için uğraşır mıydı? Ve aynı kişiler dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor olması lazım. Sonuçta kendi söylediklerine göre her şeyi biliyorlar değil mi? !

Bu kişilerin tek bir amacı var, sizlere tavsiye ettiği hisseyi aldırtmak. Tavsiye öncesi hisseyi kendisi alıyor ve bazen aynı hisseyi günlerce sizlere aldırtmak için uğraşıyorlar. Hisseye talep gelip yükselmeye başlayınca kendi hisselerini satıyor ve parayı cebe indiriyorlar. Yani sizleri sadece hissenin yükselmesi için basamak olarak kullanıyorlar diyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşılan Hisseler

İnsanların sosyal medyada çok vakit geçirmesiyle birlikte bu işi kendi menfaatleri için kullanmak isteyen borsa kurnazları çoktan yerlerini aldılar bile. Twitter, facebook, telegram gibi sayfalarda borsayı sadece karşısındaki küçük yatırımcıyı kandırıp menfaat elde etmek isteyenler çok insanın canını yakmakta.

Twitterda hisse paylaşıp yükseleceğini söyleyen kurnazlar yazımızın üst kısmında belirttiğimiz gibi kendi kazançları için uğraşıyor. Sosyal medyada yatırımcılara yapılan en büyük dolandırıcılık ise telegram üzerinden yapılıyor. Bu sebeple telegram en tehlikeli alan diyebiliriz.

Telegramda bulunan borsa sayfaları yine baştan beri anlattığımız şekilde sizlerin parasına göz dikmiş durumda. Fakat orda işler daha organizeli yapılıyor. Çünkü bazı büyük grup yöneticileri birbirleriyle anlaşıyor ve önce kendileri belirledikleri hisseyi alış yapıyorlar. Ardından aldıkları hisseyi gruplarda paylaşarak üyelerin almasını sağlıyorlar ve hisse yükseldikten sonra ellerindeki hisseyi satıyorlar.

Alan almış satan satmış hiç birinin umrunda dahi olmuyor çünkü zaten amaçlarına ulaşmış oluyorlar. Bazı gruplar ise direk tahtacılarla anlaşıp üyelere daha büyük zarar ettirmeyi amaçlıyorlar. Tabi bunun karşılığında tahtacıdan kendi aralarında anlaştıkları komisyon alıyorlar.

Gruplarda bazen önceden duyuru yapılıp tam şu saatte “tavan olacak hisse” açıklayacağız diyerek söyledikleri saatte hisse paylaşımı yapılıyor. İşte tahtacıyla aralarındaki anlaşma burada başlıyor, hissenin açıklandığı saat itibariyle ne kadar alım yapıldıysa grup yöneticileri ona göre komisyon alıyor.

Telegram gruplarında yükselecek diye aldığınız hisseyi aldıktan sonra yükselmesini beklerken çok büyük zararların içerisine girebiliyorsunuz.

Peki ne yapmalıyım? diye soruyorsanız okumaya devam edin;

Az Riskle Borsa Yatırımı Yapmak

Borsada az riskle işlem yapmak istiyorsanız gerçek bir borsa yatırımcısı olma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Sebebini anlatalım; ilk yapmanız gereken kendinize bir hedef belirlemek olsun. Borsada ne kadar süreli yatırım yapacaksınız? Önce bunun cevabını verin kendinize ve bu süre sizin hedefiniz olsun.

Ya da borsada ne kadar bir parayla yatırım yapacaksınız ve paranız hangi rakamlara gelirse çıkış yapacaksınız? Bunu da kendinize bir hedef olarak beliryebilirsiniz.

İmkanlarınız musait oldukça hedeflerin dışına çıkmamalısınız. Eğer kısa vadeli yatırım yapacaksanız gündemi, ekonomi verilerini iyi takip etmelisiniz. Kimsenin bu hisse yükselecek ya da tavan yapacak gibi sözlerine inanmamalısınız çünkü bunu kimse bilemez.

Şirketlerin kap haberlerini, bilançolarını takip etmeli, yatırımlarını ve ne iş yaptıklarını iyi araştırmalısınız.

Eğer hisse bulmakta zorlanıyor ya da kendinize güvenmiyorsanız hiç üzülmeyin, alım satım yaptığınız aracı kurumu arayın ve yatırım danışmanınızla görüşün size yardımcı olacaktır.

Fakat her ne olursa olsun yazımızın başında belirttiğimiz gibi grupların verdiği hisselere dikkat edin. Ayrıca yaptıkları işin kanunsuz olduklarını onlarda bildikleri için çoğu gerçek ismini kullanmadan yapıyor bu işi. Spk hepsini takip ediyor ve gerekli cezaları onlara veriyor.

Yazı başlığını tavan yükselecek hisseler yapmamızın sebebi aslında sizlerin dikkatini çekmek ve bu konuda uyarmak içindi. Direk uyarıcı bir başlık atsaydık belki de bu sizin dikkatinizi çekmeyecekti.

Para sizindir, son kararı da siz vereceksiniz.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


2 Yorumlar

  1. çok güzel yardımcı olmuşsunuz, gerçekten özellikle sosyal medyadan insanları kandırmak için uğraşan kişiler var.

    • gerçekten herkes çıkarcı olmuş sosyal medyada hisse pazarlıyor bu sitede böyle bir şey hiç görmedim helal olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.