Taşıt Kredisi Taksidi Ödenmezse Neler olur?

Araç sahibi olmak isteyen ancak yeterli parayı bir araya getiremeyen tüketicilere, bankalar tarafından aracın duruma göre taşıt kredisi verilebilir.

İnsanların çoğu ev aldıktan sonra genellikle araba ve diğer ihtiyaçlarını gidermek için para toplamaktadır. Araba almak için parasının eksik kaldığını fark eden insanlar çözümü bankaların sunmuş olduğu taşıt kredilerinde aramakta ve ona göre kredi başvurusu yapmaktadırlar.

Taşıt kredilerine başvururken şahıslar akıllarında şu soruyu dile getirmektedir acaba taşıt kredisi ödenmez ise neler olur gibi merak edici sorular ile kafalarını kurcalıyor.

Öncelikle bilmeniz gerekenleri incelediğimizde taşıt kredisinin ne olduğunu ve taşıt kredisinin hangi olumsuz şartlar sonrasında fesih edildiğini anlatacağız.

Taşıt kredisi başvurularında bankalar sizlere kredi vermek için aracın durumuna göre kredi temin ediyor yani aracınız 0.km veya 2.el durumlarına göre banka sizlere 72 aya kadar kredi verebiliyor.

Bildiğiniz gibi her ay düzenli ödemeler yapmak isteyen kredi sahibi, istenmeyen bazı durumlarda borcun kabarık olması veya hayatın bir anda değişmesi sonrasında kredi ödemelerini geciktirme yapabilir ve bu durumda bankalar ile olan iletişim sizlerin aşırı faizlerden kurtulmanızı sağlayabilir.

Banka Arabaya El Koyar mı ?

Taşıt kredisi çeken tüm şahısların akıllarında genellikle şu soru vardır ” Acaba krediyi ödemezsem banka aldığım arabaya el koyabilir mi ? ” gibi akıllardan geçmekte olup hakta veriyoruz bu konuda. Bildiğiniz gibi bankalar sizlere kredi verirken öncelikle kredi notunuza göre değerlendirip kredi veriyor yani kalkıp da kredi notu düşük olanlara taşıt kredisi veremez.

Vermemesinin nedeni kendi politikalarına göre bu şahısın bu nota göre kesinlikle ödeyemez bu parayı demeleridir. Son yıllarda bankaların hemen hepsi kredi notunun değerlerine göre krediyi onayladığı görülmektedir. Bu yüzden banka sizlere taşıt kredisini veriyorsa bir bildiği vardır elbet diyebiliriz.

Örnek vermek gerekiyorsa bankadan taşıt kredisi çeken Hasan abinin, zamanla bir taksiti geçikti ve ödeyemez durumda kaldı acaba bu durumda neler olacak ? diye bir sorudan yola çıkalım !

Öncelikle banka yetkilisi hasan abiyi arayıp, konu hakkında bilgi sahibi yapacaktır ki bu tüm bankalar tarafından yapılması gerekiyor. Hasan abiye yeni bir kredi ödenekleri ve taksit sayısı yapabileceklerini ve yükünüzü hafifletmek için yeni bir taksitlendirme yapılabileceğini önerir. Sizde duruma göre sizlere avantajlı geliyorsa ve aşırı borçtan sıkılmış iseniz bu teklifi kabul edebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bankalar araca el koyma taraftarı değildir. Düşünsenize banka arabaya el koydu ve sizlere verdiği parayı bu araçtan çıkaracak ancak öyle böyle değil bir günde hatta 1 yılda da satılamayan araçların olduğunu hatırlatalım.

Aracın exper değerinin o günkü fiyatlar ile satılması çok ama çok zordur. Bu yüzden bankaların çoğu taşıt kredilerinin 2. taksitinin dahi ödenmemesi durumunda karşı tarafa ihtarname çekerek ilgili kişiyi ikna yoluna götürmek isteyecektir. Yasal işlemler hızla başlatılır ve araç trafikten çıkartılarak bağlanır yani çekilir. Ancak bankaların hemen hepsi para derdinde olduğu için bu son işlemdir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir