Taşıt Kredisi Almak İçin Kredi Notu

Araç satın almak isteyen bireyler paralarının eksik olduğu anlarda çözümü bankalardaki taşıt kredilerinde bulmaktadır. Ancak her banka taşıt kredisi için şartların yerine getirilmesini beklemektedir.

Kredi notu gerçek kişilerin veya ticari işletmelerin bankalarla yaptığı finansal geçmişinin analiz edilmesi sonucu kazanılan puandır. Banka ile yapılan tüm işlemlerin ve ödemelerin belli bir puanı vardır.

Bu puanlama sistemi kredi kayıt bürosunda her ay güncellenir. Bankayla işlem yapan her müşterinin bir karnesi vardır. Bu karneye kredi notu denir.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Bankadan kredi almak isteyen bir tüketicinin kredi notunun yüksek olması gerekir. Banka kredi vereceği zaman kendisini teminat altına almak için müşterilerinin ödeme geçmişi ile ilgili araştırma yapar. Tüketicinin en sağlıklı ödeme geçmişi kredi notu ile öğrenilir.

Kredi notu düşük olan ya da belli bir seviyeye gelmemiş tüketiciye kredi verilmez. Bankalarda kredi notunu oluşturan ana etmen ödemelerdir.

Ödemelerini düzenli gerçekleştiren müşterilerin kredi notu yüksektir. Ödemesini gününde yapmayan ya da ödemeyen tüketicinin kredi notu düşüktür. Kredisini ödemeyen tüketici Merkez Bankası’nın kara listesinde yer alır.

Taşıt Kredisi Almak İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Bankalar müşterilerine finansal açıdan hizmet sunarlar. Finansal hizmetleri çok çeşitlidir. Tüketiciye konut kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi, arsa kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi birçok başlık altında kredi verirler. Bankalar uygun koşullarla bu kredileri vererek müşterilerinin memnuniyetini arttırmaya çalışırlar.

Tüketici bankaya taşıt kredisi almak için başvurduğunda banka aynı gün kredi vermez. Müşterinin geçmiş yıllarda bankalara yaptığı ödemeleri inceler. Tüketicinin risk raporunu çıkarır. Kredi Kayıt Bürosun’ dan kredi notunu öğrenir.

Eğer tüketicinin kredi notu 1000 puanın altında ise taşıt kredisi verilmez. Bankalar genelde 1000 puanın üzerinde yer alan müşterilerine taşıt kredisi verir.

Bazı bankalar veya şubeler kredi ihtiyaçlarına göre kredi vermede esnek davranabilir. Bankalar yıl sonlarında kredi hedeflerine bakarlar.

Kredi hedefleri tutmadığı zaman esnek davranabilirler. Ama bu esneklik kredi verilmeyecek tehlikeli kesime değil sınırda yer alan tüketiciler için geçerlidir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir