Tarım Dışı İstihdam Verisi (tdı) Kötü Gelirse Ne Olur?

Dünya ekonomisi artık öyle bir hal almış ki, dünyanın öteki ucunda yaşanan bir kaos bizim ülkemizdeki ekonomik verilerin durumunu belirleyebiliyor. Bu ekonomik verilerinden en önemlisi tarım dışı istihdam verisidir. ABD ülkesinden her ayın ilk haftasında cuma günü ABD saatine göre yani 16:30 da (ülkemizdeki karşılığıdır) tüm dünyaya veriliyor.

Bu veri ABD’den gelmekle beraber tüm ekonomik verileri ele almakla beraber, yatırımcılar için önemli bir faktördür.

Tarım dışı istihdam tam olarak nedir ?

Rapor, aylık olarak ABD’de ücret ödenen toplam çalışan sayısındaki değişimi içeriyor. Bu rakamın içine devlet memurları, evlerde çalışanlar, kar amacı gütmeyen işletmeler ve tarım işçileri de dahil edilmiyor. Bu araştırma için yaklaşık olarak 164.000 işyerinin ankete katıldığını hatırlatalım.

Tarım dışı istihdam verisi çok önemli olmakla beraber, ABD ekonomisine yön veriliyor. Sadece bu veriye göre karar vermek oldukça zordur zira aynı saatlerde ABD işsizlik oranlarının da geldiğini hatırlatalım. Yani iki taraflı düşünmek zorundasınız. Bu veri öncesinde ortalama olarak 30 dakika içinde ve sonrasında EUR/USD ve GBP/USD oranlarında ve de altın ile gümüş emtia ürünlerinde aşırı oynaklık görülebilir. Yani veri ile kazanmak da var kaybetmekte.

Şimdi diyeceksiniz ki, veri kötü gelirse ne olur iyi gelirse ne olur. Çok basit bir şekilde yazmak istediğimizde, şu sonuçlar ortaya çıkıyor.

Yukarıdaki hareketler sadece abd tarım dışı istihdam verisini baz alarak yatırım konusunda sizlere fikir verebilir. 16:30 da sonuç açıklandığında bist100 de önemli hareketler yaşanabiliyor. Dolayısı ile ben olsam elimdeki nakit ile beklemede kalırım ki büyük yatırımcıların çoğu satış veya alışların yönüne göre piyasaya gireceklerdir.

Peki tarım dışı istihdam verisi ile işsizlik oranlarını beraberinde değerlendirmek istediğimizde nasıl bir tablo ortaya çıkacaktır?

  • Tarım dışı istihdam verisi : Olumlu gelmesi
  • İşsizlik oranı verisi : Olumsuz gelmesi

Bu iki sonuca göre değerlendirme yaptığımızda,  dolar kurunda önce yükseliş sonrasında işsizlik verisinin gelmesinin ardından düşüş gözlemlenebilir.

  • Tarım dışı istihdam verisi : Olumsuz gelmesi
  • İşsizlik oranı verisi : Olumlu gelmesi

Yukarıdaki veriler esas alındığında dolar kurunda değer kaybedilmesi sonrasında ise değer kazanması beklenir.

  • Tarım dışı istihdam verisi : Olumlu gelmesi
  • İşsizlik oranı verisi : Olumlu gelmesi

Yukarıdaki iki verinin de olumlu gelmesi beklentilerden dolayı dolar kurunda önemli ölçülerde değer kazanımları görülür.

  • Tarım dışı istihdam verisi : Olumsuz gelmesi
  • İşsizlik oranı verisi : Olumsuz gelmesi

Yukarıdaki iki verinin de ABD taradından olumsuz gelmesi doların hızla düşmesine neden olacaktır.

Bizim ülkemizde ise şöyle sonuçlar çıkabilir. Olumsuz haberin gelmesi doların düşmesine neden olacaktır ancak borsa tarafında döviz borcu olan şirketlerin değer kazanabileceği de unutulmamalıdır.