Sigortanın aktif olup olmadığını öğrenmek

Sigortalı olmak eski adı ile ssk’lı olmak bugünkü adı ile sgk’lı olmak denilebilir. Günümüzde bir sorun olarak karşımıza sigorta kavramı çıkmaktadır. Hastaneye giderken yanımızda sadece TC kimlik kartımızı götürdüğümüzü hatırlatalım. Söz konusu doktor veya doktor hanım ilaçlarımızın listesini bir kod vasıtası ile bizlere teslim etmektedir.

Bizde her şey bitti sanır ve eczanelerin yolunu tutarız ilaçlarımızı almak için. Eczacı kimliğimiz ile beraber verilen kod vasıtası ile ilaçların listesini hazırlar. Ancak ” abi ilaç veremiyoruz sigorta borcunuz var veya sgk ile konuşun ” der de gel de şimdi sinirlenme deriz içimizden. Her gün yatırılan sigortamız acaba bu ay yatmadığı için mi ilaçları alamadınız yoksa sigorta borcunuzu mu unuttunuz !

Sigortanın aktif olup olmadığını öğrenmek

Sağlık hizmetlerinden sınırsız bir şekilde yararlanmak için devlet sigortanızın aktif olmasını talep etmektedir. Sigortanız aktif olmadığı anda ne ilaç alabilirsiniz ne de özel hastanelerden yararlanabilirsiniz. Bunun bilincinde olmanız için sigortanızı sürekli kontrol etmenizi önermekteyiz.

Sigortanız aktif değilse sizlere önerimiz en yakın sgk müdürlüğüne uğramanız gerekiyor ve orada sigortanızı yeniden aktif ettirmeniz şarttır.

Sigortanız aktif değil ise nedenleri arasında ya sigorta borcunuzu 3 aydır ödemiyorsunuz, ya da yeşil kartınız önceden olmuş ise bağkur veya sigortaya geçtiğiniz için bir aksilik çıkmıştır ondan dolayıdır. Burada telaşlanmanıza gerek yoktur öyle ki tek tık ile sigortanız eski yerine ulaşabilmektedir. Tabi ki borcunuz var ise belirli bir kısmını ödemeniz halinde yeniden sigortanız açılacaktır.

Herhangi bir yakınınızın abiniz, eşinizin veya çocuğunuzun sigortasını aktifleştirmek için kişinin TC kimlik kartı ile SGK müdürlüğüne başvurmak mümkündür. Yani akrabanızın sigortasını sizde aktifleştire bileceğiniz gibi sizde sorgulatabilirsiniz.

Sigortalı olup olmadığınızı öğrenmek için e devlet uygulaması ile öğrenmek mümkündür arkadaşlar. www.turkiye.gov.tr adresinden TC numaranız ve şifreniz ile sisteme giriyorsunuz ve aşağı tarafta 4/A 4/B olan yerde sigorta aktif olup olmaması linkine tıklayarak hızlıca aklınızdaki soruların cevabını bulabilirsiniz.

Sağlık sigortasının aktif olup olmamasını öğrenmek için ”sgk dökümü” aracılığı ile aktif olup olmadığını sorgulamak mümkündür. Yani buradan durumu öğrenmek mümkündür arkadaşlar. Sigortanız ödeniyor ve aile bireylerinizin de bu sigortadan yararlanmasını talep ediyorsanız öncelikle bilmeniz gerekenler sigorta sizin üzerinize ise sadece eşinize ve çocuklarınıza yararlandıra bilirsiniz.

Yani eşinizin ve çocuğunuzun tc kimlik kartını alarak SGK müdürlüğüne ilçede var ise oraya götürüp durumu izah etmeniz kafidir. Görevli arkadaşlarda tek tuş ile kendi sigortanızdan artık ailenizin de yararlanmasını sağlayacaktır.

Sgk mı aktifleştirmek için yapmanız gerekenleri özetlersek

  • Sigortaya gidip kendi TC kartınız ile aktifleştirebileceğiniz gibi
  • E devlet uygulamasına girerek www.turkiye.gov.tr adresinden şifreniz ile (şifrenizi PTT’ den alıyorsunuz) yine de aktifleştirmek mümkündür.

Ssk lı olup olmadığınızı öğrenmek , sgk lı olup olmadığınızı öğrenmeksigortalı olup olmadığınızı öğrenmek için dediğiniz gibi yerlere girmeniz kafidir arkadaşlar. Ayrıca yeni işe girmiş arkadaşların sigorta durumu 1 ay sonra yansımaktadır. Yani bugüne işe girmiş iseniz sigortanız bugün yansımıyor 1 ay sonra sisteme düşmektedir.

Eğer çok sıkıntıya düşerseniz iş yerinizin muhasebecisiyle görüşüp yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Ya da tüm işlemlerini çok kolay şekilde alo 170 numarasını arayıp yapabilirsiniz. Eğer yukarı da anlattığımız şekilde sizin için zor olacaksa bu telefon numarası ile sigortanızın aktif olup olmadığını ya da diğer tüm sgk işlemlerinizi öğrenebilirsiniz.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

hgs ptt

HGS Başvuru ve İptali için Kolay Yöntem

HGS, bildiğimiz üzere kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkemiz genelinde benimsenen ve devletin teknolojik gelişmelere …

2 Yorumlar

  1. blank

    Merabalar ssg hizmet dokumum aktif gorunuyor ama gun sayim gorunmuyor bu neden acaba yardimci olabilirmisiniz bu konuda

  2. blank

    Merhabalar İki ay önce işten ayrıldım.Hizmet dökümüne girdiğimde aktif görünüyor.Ayrıca çıkış tarihim görünmemek le beraber son iki ayın sigorta primlerinide göremiyorum.Sgk yı aradığımda çıkışınız yapılmamış fakat primlerinizde bildirilmemiş denildi.Detaylı bilgi istediğimde işvereninize gidin çıkışınızı yaptığına dair belge alın dedi.Onlar da net birşey söylemedi.Bu ne demek bilgisi olan varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir