Sigorta Yapmayan İş Yerini Şikayet

Türkiye her geçen gün büyüyor. Bildiğimiz gibi artık sigorta yapmayan iş verenleri şikayet etme konusunda devlet insanlara maksimum güvence veriyor ve bu anlamda ortaya çıkması muhtemel olan tüm sorunların önüne geçebilmek için önemli adımlar atıyor.

Artık iş yerlerinde iş güvenliği eğitimi almanın zorunluluğu belirgin şekilde kendini gösteriyor ve geleceğe yönelik olarak insanların can güvenliklerinin ve emeklilik ile alakalı geleceklerinin maksimum düzeyde değerlendirilmesi ile alakalı olarak bir nevi güvence yapılıyor diyebilmekteyiz.

Herkes biliyor ki artık büyüyen bir toplum durumundayız ve devlet insanlara bir çok seçenek uygulayarak sorunlarının tamamına kesin çözüm bulabilmeleri için tüm kurumlar için özel şikayet hattı oluşturdu ve bu hatlar sayesinde sorunlara daha net cevap verebilecekler.


Günümüz iş yerlerinde işe başladığı an itibari ile çalışanın sigortasının yapılması zorunluluğu söz konusudur. Her ne olursa olsun aksi durumlarda SGK tarafından tespit edilen usulsüzlükler neticesinde çok ciddi maddi ve manevi cezalar ile karşılaşılması da muhtemel. Nasıl mı?

Bir çalışanın sigortası yapılmazsa ve o çalışanın başına sakat kalabileceği bir iş kazası gelirse, üstelik bu iş sınırları içerisinde olursa bu durumda iş veren hapis cezası ve en az 100.000 TL gibi bir miktar maddi para cezası ödemek zorunda kalacaktır. Bunun sorumluluğunun ne denli büyük olduğunu az çok tahmin etmek gerekir. Bu nedenle bilinçli çalışanlar olunmalı.

Sigortanız yapılmaz ise şikayet hattı ALO 170 numaralı telefonu çevirerek iş vereninizi bu anlamda şikayet edebilirsiniz. Devlet, en çok önem verdiği sigorta konusunda işveren ile alakalı olarak en kısa zaman zarfı içerisinde çalışmalarını yürütecek. Bu da aslında diğer iş verenler için bir nevi uyarı değeri görecektir.

Eğer sigortanın aktif olup olmadığı konusunda emin olamıyorsanız kontrol edebilirsiniz. Nasıl kontrol edeceğiniz hakkında bilginiz yok ise sitemizde bununla ilgili yazı mevcut.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

gida yardimi

Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Pandemide dünyanın kapanması ve üretimlerin durması sebebiyle tüm gıda fiyatlarında her geçen gün artış yaşanıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir