Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicilin bozuk olması için 3 ve üzerinde krediye ödemenin yapılmamış olması gerekir. Aynı şekilde kredili mevduat hesabı ve kredi kartı da bunların arasındadır.

Sicilin bozulması banka müşterisinin aslında kredi notunun riskli konuma düşmesi demektir. 1000 ile 1500 arasında bir krediye sahip olanlar kolaylıkla kredi kullanabilirlerken, kredi notu 600 – 700 arasında olanlar kredili ürün kullanırken zorlanabilirler.

Bu nedenle de kredi ya da kredi kartı borçları mümkün olduğunca geciktirilmemelidir. Ancak bazen insanların da elinde olmayan işten çıkarılma ya da sakatlık ve kaza durumları hesapların birbirine uymamasına neden olur. Tabi bu durum da istemsiz olarak bankalara olan borçları geciktirebilir.

Bankalar Tekrar Kredi Verir Mi?

Aslında yaşanan yasal süreçlerin evreleri vardır. Yani her 3 ay borcunu geciktirenin sicili uzun süre aynı durumda kalmaz. 3 ay sonrasında borcunu toplu kapatan binlerce kişi birkaç ay düzenli ödeme yaptığında kredi notunun eski haline geldiğini görecektir.

Ancak kanuni takip ve icra süreci yaşayanlar için aynı şey geçerli değildir. Bu kişilerin sicilleri yaklaşık 4 – 5 yıl sonra kendini güncelleyecektir.

Ayrıca bundan birkaç yıl öncesine kadar sicilinde problem olanlar ne devlet, ne de özel bankalardan kredi çekebiliyorlardı.

Ancak bu durum nedeni ile kendini finanse edemeyen kişiler ve gelirleri düşen bankalar yeniden bir karar vardı. Artık sicili bozuk olan müşterilerde bazı bankalardan kredi çekebilecekler.

Her Bankanın Risk Politikası Aynı Değil

Sicili bozuk olanlar kredi çekebiliyorlar. Ancak her banka bu kişilere gözü kapalı kredi vermiyor. Öncelikle bankalar kendi risk politikalarını belirliyorlar.

Yani bazı bankalar yalnızca gecikme yaşamış ve sonrasında düzenli ödeme yapmış olan kişilere kredi verirken, bazı bankalar da kanuni takip yaşamış kişilerin dahi kredi başvurularını değerlendirebiliyor.

Bu bankalar arasında da QNB Finansbank, ING Bank, TEB, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nı saymak mümkün.

Anlaşılacağı üzere devlet bankaları bu kişilere ilişkin risk almaktan çekiniyor. Ayrıca bazı bankalar bu kişiler için almış oldukları risk karşılığında yüksek faizler uygulayabiliyor.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kredi red

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapmalı?

Bankaların neredeyse tamamı kapılarından içeri girdiğinizde sizlere kredi vermek isteyecektir. Ancak kredi başvuru formu doldururken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir