Senetle Para Veren Yerler

Kredi kullanamayan kişilerin bankacılık geçmişi problemi nedeniyle merkez bankası içerisinde kara listeye alınmış ve merkez bankasının belirlediği süreye kadar bankacılık işlemi yapamayacak olan kişiler doğal olarak ihtiyaçlarını belirlenen süreye kadar bankacılık kanalı ile karşılayamayacaktır.

Bu sebeple acil ihtiyaçlarını senet karşılığında gidermek isteyen kişiler ufak, tefek istedikleri miktar doğrultusunda resmi bir prosedür içerisinde senete imza alarak para almak istemektedir.

Bankalar Deneme ve Denetleme kurulunca ve Anayasa kanunlarına göre bir kişinin kendi aralarında yaptığı para alışverişi belgeye dayalı olması gerektiği söylenmektedir. Bu nedenle para alacak kişilerde para verecek kişilere en büyük güvence olan senet vermek istemektedirler.

Senet Karşılığı Para Nasıl Alınır?

Senet karşılığında yapılan alışverişlerin malesef her zaman garantiye sahip olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple senetle para verecek kişilerinde kendilerine göre prensipleri ve iş ilkeleri mevcuttur. Senet karşılığında para alan kişiler senetle kredi kapsamı altında kişilerden belli bir komisyon ödemek suretiyle istedikleri miktarı alabileceklerdir.

Yalnız kişinin alacağı miktara göre para verecek olan kişinin bu konuda istediği faiz oranı oldukça yüksek olup banka faizlerinin 5,10 katı üzerinde olmaktadır. Senetle para alacak kişilerin önem vermesi gereken alan kesinlikle para verecek kişinin itibarını bilmektir. Tanımadığınız herhangi bir sıradan yer alan bir kişiden senet karşılığında para almak bizce risk doğurabilir.

Yasal olarak hiç bir bankadan senetle kredi verilmediği herkesçe bilinen bir durum olup senetle kredi vermenin herhangi bir yasal hükümlüğünün olmadığıda herkesçe bilinmesi gerekmektedir.

Senet tamamen ticari anlamlarda kullanılan ve bir kişinin senete belirlediği vade tarihinde ödeme yapacağının sözünü veren bir belge olsa dahi bu kişinin insifiyetine ve itibarına kalmış bir durumdur. Sözünde duran kişi için senet çok önemli olmayacak olup bu doğrultuda kişiler direk senetle ticaret yaparak vadesinde de ödemelerini gerçekleştirmektedir.

Ancak bunların içerisinde vade ve ödeme sözü vererek bu şartlar altında da belge ile emir vererek ödeme yapmayan kişi sayısınında oldukça fazla olduğu sıklıkla karşılaştığımız konulardan birisidir. Haliyle senet ödemesi yapmayan bir kişinin hapis cezası gibi durumlara çarptırılması ortadan kalktığı gibi bu kişiler bu konuda çok rahat olabilmektedirler.

Senetle para alacak kişilerin muhakkak tanımadığı insanların dışında kendi çevresinde olan kişilerden borç almayı denemesi ve senet verecekse bu kişilere vermesi emin olun ki en doğru karar olacaktır. Tanıdığınız kişiye aldığınız paranın üzerine 500 TL daha fazla koyup vermek sizin için çok daha iyi olacaktır.

Bizzat sizi en iyi anlayan kişiler sizi tanıyan ve sizin yanınızda olan kişiler olacaktır. Lakin onca uğraşlarınıza rağmen eş, dosttan istediğinizi alamamış ve umduğunuzu bulamamışsanız işiniz oldukça zor görünüyor.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

sigortasiz sikayet

Sigorta Yapmayan İş Yerini Şikayet

Türkiye her geçen gün büyüyor. Bildiğimiz gibi artık sigorta yapmayan iş verenleri şikayet etme konusunda …

3 yorumlar

  1. % 3 oranında kredi sunuyoruz, şimdi başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir