Onaylanan Banka Kredisi İptal Ettirilir mi ?

Tüketiciler nakite ihtiyaç duyduğunda ya da bir yatırım yapacağı zaman bankalardan yüksek meblağlı kredi talep ederler. Kredi talebi sadece banka şubesine yapılmaz. SMS ya da internet bankacılığı ile de kredi isteği yapılmaktadır. Banka kredi başvurusuna aynı gün yanıt vermez.

Banka tüketici ile ilgili bir takım araştırmalar yapar. Gelir beyanına bakar, maaş bordrosunu talep eder, fatura ödemelerini inceler, kredi notuna bakar. Bu araştırmalarda müşteri ile ilgili bir sıkıntı bulunmuyor ise kredi onaylanır.

Tüketiciye haber vererek sözleşme yapmak için bankaya davet eder. Banka tüketiciye kredi dosyası açar. Tüketici sözleşmeyi imzalar. Bu sözleşme de banka ve tüketicinin karşılıklı vazifeleri yazılıdır.

Tüketici bankaya olan borcunu ödemediği zaman ne olacağı ile ilgili yükümlülükler sözleşme içerisinde ye alır.

Onaylanan Krediyi İptal Etmek Mümkün Mü?

Onaylanan her türlü kredi iptal edilebilir. Tüketici kredi talebinde bulunduktan sonra krediye ihtiyacı kalmadı ise ya da kredi faizinin yüksek olduğunu anladı ise kredinin iptalini isteyebilir.

14 iş günü içerisinde kanunların tanıdığı haklar çerçevesinde iptalini isteyebilir. Bu iptal işlemi koşulsuz şartsız herhangi bir gerekçe göstermeden yapılabilir.

Tüketici banka ile sözleşme imzaladıysa bankanın gösterdiği performans ve ilgili yasa gereği az bir miktar cezai para öder.

Kredi sözleşmesi yapıldığı gün iptal edilirse herhangi bir bedel ödenmez.

Banka ile sözleşme yapılmadı ise ücret bedeli ödenmez. Kredi sözleşmesi yapıldıktan sonra 1 gün geçse bankaya ceza ödenir.

Konut kredisi talebinde bulunduktan sonra sözleşme yapılsa da yapılmasa da tüketici ekspertiz ücretini ödemek zorundadır.

Bankaya başvurmadan önce olumlu ve olumsuz şartlar iyice değerlendirilerek kredi alınmalıdır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir