Ne Zaman Dolar ve Euro Alırsam Kar Ederim?

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde dolar ve Euro’nun ne zaman alınıp satılması gerektiğini, dolar ve Euro’nun iyi bir yatırım aracı olup olmadığını,  dolar ve Euro’nun neye göre artıp neye göre azaldığını gibi soruların cevabını vereceğiz.

Öncelikle hepimizin dolar alıp satmadaki amacımız net olarak belidir. Nedir bu amaç:  Para kazanmak. Evet. Amacımız ve rotamız bu şekildedir. O zaman,   her dolar alıp satan kişi para kazanıyor mu? Bu aslında o kişinin piyasa ve gündemi takip etmesi ile alakalı olan bir durumdur.

Dolar ve Euro, çok hareketli para birimleri olup sürekli artış ve azalış yönünde seyir göstermektedir. Bu hareketliliğin asıl sebebini tam olarak bilinmese de, birçok faktörden bahsedebiliriz.

 Dolar ve Euro’yu etkileyen faktörler:

    Aslında bu faktörlerden hepsinden bahsedersek üzerine kitap bile yazılabilecek kadar uzun bir konudur. Biz size sadece başlıca sebepler vereceğiz.

  • Siyasi istikrarsızlık: bir ülkede siyasi istikrar ne kadar iyi ise, o ülke de refah ve huzur o derce artar. Bu durum ister istemez ticareti canlandırır. Ticareti iyi olan bir ülke de dolar ve Euro düşüş gösterir. Aksi bir durum olduğu zaman yani istikrarsız bir ortamda sokak olayları, terör vb. gibi sebepler, ticaret piyasasını doğrudan etkiler ve ticareti durdurma seviyesine getirir. Böylece dolar ve Euro yükselmeye başlar.
  • Ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar: sizin yaşadığınız ülkede her ne kadar ekonomik durum iyi yönden seyretse de, dolar ve Euro dünyanın birçok ülkesinde kullanılan para birimleri olduğu için o ülkelerin, gerek ekonomik gerekse de siyasi olayları dolar ve Euro’yu etkileyebilir. Bu ülkelerin başında da hepimizin aklına gelen ABD’dir. Dolar ABD’nin para birimi olduğu için, orada yaşanabilecek en ufak bir iç karışıklık veya ABD’nin başka bir ülkeye savaş açma, tehdit etme gibi sebeplerden dolayı dolarda hemen dalgalanmalar yaşanır.
  • Merkez bankası: her ülkenin bir merkez bankası vardır. Bu bankanın faiz artırması veya faizi düşürmesi gibi sebepler dolar ve Euro’yu hareketlendirir.

Dolar ve Euro alınabilecek en uygun zaman

     Sevgili arkadaşlar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu iki para birimi birçok faktörden etkileniyor. Dolar ve Euro son zamanlarda herkesin tercih ettiği yatırım araçlarının başında geliyor. Bu yatırım her ne kadar risk teşkil etse de insanlar bunlara yönelmiş durumda.

Eğer sizin de dolar ve Euro’ya yatırım yapmak gibi bir düşünceniz var ise öncelikle bilmeniz gereken en önemli nokta; dolar ve Euro düşük olduğu zaman almak, yükselişi geçtiği zaman ise elden çıkarmaktır.

Dolar çok hızlı bir şekilde artığı zaman, nasıl olsa daha da yükselecek kanısına kapılmayın. Bir siyasetçinin ağzından çıkacak en ufak bir kelimede dolar ve Euro’nun çakılacağını unutmayınız.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Dolar Ne Zamana Kadar Yükselir? Ne Zaman Düşer?

Son zamanlarda Amerika bir çok ülkeye karşı ekonomik savaş açmış durumda doların yükselmesi de en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir