Maaş Hesabına Bloke Koyulabilir mi?

Kredi çeken ancak bunu ödeyemeyen milyonlarca kişi bulunuyor. Bazen iş kaybı, bazen ani kaza, bazen ise hesapta olmayan harcamalar bu kredilerin geri ödemesini zorlaştırabiliyor. Bu noktada kredi kullananları ise endişelendiren bir durum söz konusu. o da hesaplara uygulanan blokeler.

Yani kredi borcu olan ve bunu ödemeyen kişiler maaş hesaplarına ne zaman bloke koyulacağını merak ediyor. Aslında bankaların hesaba bloke koyma şeklinde bir uygulaması var. Ancak bu uygulama pek çok kişi tarafından yanlış biliniyor.

Öncelikle söylemek gerekir ki maaş hesaplanın tamamına asla bloke koyulamaz. Tüketiciyi koruma kapsamında eğer maaşın tamamına bloke koyulur ise kişi yaşamını idame ettiremez duruma gelecektir.

4’te 1’i Kadar Bloke Koyulabilir

Bankaların hesaba bloke koyma hakkı alınan kredinin ay ve daha fazla süredir ödenmiyor olması ile doğar. Süreç ise bankaların bu borçluları icraya vermesi ile başlayacaktır. Banka adına harekete geçen icra kurumu kişinin çalıştığı noktaya icra belgesini ibraz eder.

Bu süre zarfından itibaren de işveren çalışanının maaşının 4’te 1’ini bankaya yapmalıdır. Yani kişi aldığı net maaşın 4’te 1’inden olabilir.

Tamamına bloke koyma gibi bir durum kredi borcu ne kadar olursa olsun mümkün olmayacaktır. Ayrıca kişinin maaşından kesilen bu tutarlar kredi borcu olarak varlık şirketlerine ya da bankalara devredilecektir.

Yapılandırma Talebinde Bulunma

Borç 3 aydan fazla ödemedi ise zaten banka müşterisi ile defalarca iletişim kürara. Genellikle bu süre zarfında bankanın alacağı varlık şirketleri tarafından kontrol edilir. Varlık şirketleri 90 günlük gecikme sonunda kişiye borcunu ödemesi için 7 günlük ek bir süre daha verir.

Bu 7 günlük süre içinde borçlu yapılandırma talebinde bulunabilir. Ancak bu süre zarfında da borç ödenmez ve yapılandırma talebinde bulunulmaz ise icra takibi başlatılır. Görüldüğü üzere icra takibinin başlatılması tüm bu işlemlerin sonundadır.

Ayrıca icra takibi ile karşı karşıya kalan bir borçlu 5 yıl süreyle herhangi bir kredi ya da kredi kartı kullanamayacağını bilmelidir. Bu süre zarfında da yine bazı bankalardan çeşitli sorunlar yaşayabilir.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kredi red

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapmalı?

Bankaların neredeyse tamamı kapılarından içeri girdiğinizde sizlere kredi vermek isteyecektir. Ancak kredi başvuru formu doldururken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir