Maaş Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Bankalardan kredi çeken ve ilerleyen dönemlerden kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişiler, ne yazık ki bankalar tarafından maaşlarına haciz konulur. Maaş blokesi adı da verilen bloke işlemi tamamen yasal bir uygulamadır.

Maaş Blokesi Nedir?

Bankalara olan kredi borcumu ödeyemiyorum ya da kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin karşılaşacakları bir sonraki adım ne yazık ki banka tarafından maaşlarına haciz konulması olarak ta bilinen maaş blokesi işlemidir.

Maaş blokesi yasal bir uygulama olup alacaklı olan birden fazla bankanın bulunması durumunda ise bu bankalar sıraya girmekte ve her seferinde bir bankanın alacağının tamamını tahsil etmesi ile sıra diğer bankaya geçmektedir.

Maaş blokesi nasıl kaldırılır?

Öncelikle maaşa bloke konulması hususunda bilinmesi gereken en önemli nokta sizden alacağı bulunan bankanın maaşa bloke koyma hakkının bulunduğudur. Ancak maaş hesabına haciz bloke konulması içinde belirli kurallar bulunur. Bunlardan ilki ve en önemlisi maaşınızın tümünün bloke edilemeyeceğidir.

Yani “banka maaş hesabına bloke koyabilir mi?” sorusunun yanıtı evet olmakla beraber bu tutar ancak maaşınızın dörtte biri ile sınırlıdır. Eğer bu sınır aşılırsa maaş hesabı bloke kaldırma dilekçesi yazılarak itirazda bulunulmalıdır.

Örnek vermek gerekirse kişinin maaşı 2 bin lira ise banka en fazla aylık 500 liraya kadar maaşınızdan kesinti yapma hakkına sahiptir.

Bunun üstünde kalan maaş hesabı bloke uygulamalarında maaş blokesi yargıtay kararı bulunduğu için hemen itiraz etme hakkınız bulunur ki banka zaten daha ilk itirazınızda hemen kesintiyi yasal sınırlar içerisine düşürecektir.

Ardından çıkacak olan sonuca göre banka işlem yapmaya başlayacak ya da itiraz etme hakkını kullanacaktır.

Maaşınıza yapılan her yeni zam ile birlikte banka da maaşınızdan aylık olarak aldığı parayı aynı oranda arttıracaktır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

vakifbank ek hesap

Vakıfbank Avans Limiti Nasıl Artırılır?

Vakıfbank Bankomat kartından nakit paranız olmasa bile, eksi limitten ya da diğer adıyla avans hesabından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir