Leasing Ne Demektir?

Leasing şirketlerin yatırımlarında kullandıkları orta ve uzun vadeli bir finansman modelidir. Leasing işlemlerinde yatırım malı leasing şirketi tarafından satın alınır. Yatırımcı ile leasing şirketi arasında bir sözleşme ve kira planı belirlenir.

Bu sözleşme ve kira planına göre yatırım malı yatırımcı tarafından leasing şirketinden kiralanır. Yatırımcının bu noktadan leasing şirketinden yaptığı sözleşmeye bağlı olarak bütün yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir. Bu yükümlülükleri yerine getirdiği takdirde sözleşme dönemi sonunda leasing şirketi yatırım malının mülkiyetini bir bedel karşılığında yatırımcıya devreder.

Alınan bu bedel sembolik bir bedeldir. Özetle leasing bir yatırım malının peşinen alınması değil, leasing şirketinden belli bir dönem için kiralanmasıdır.

KİMLER LEASİNG YAPABİLMEKTEDİR?

Hukuki işlem yapabilen tüm kişi ve kuruluşlar leasing yapabilirler. Ancak Türkiye’de leasing’i genel anlamıyla ticari işletmelerin yaptığını söyleyebiliriz. Leasing aslında bireylere yönelik de bir finansman modelidir. Ne yazık ki Türkiye’de henüz o doğrultuda kullanılmıyor.

Ama dünyada bireylerin de leasing yapabileceği çeşitli ürünler var. Örneğin; Amerika’da bireyler otomobillerini veya bilgisayarlarını leasing ile alabiliyorlar. Türkiye’de de yeni bir kanun beklentisi var. Bu kanun doğrultusunda operasyonel leasing gibi , sat ve geri kirala gibi yeni uygulamalar söz konusu olacak.

Bu uygulamalar hayata geçirildiğinde biz bireyler de tıpkı ticari işletmeler gibi leasing yapabiliyor olacağız. Böylece leasing’i sadece ticari işletmeler değil bireyler de kullanabilecek ve önümüzdeki dönemde tıpkı krediler gibi leasing yada bir değer adıyla finansal kiralama işlemlerinin adını da birer finansman modeli olarak daha sık duyuyor olacağız.

LEASİNG ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Leasing’in geri ödemesi tıpkı banka kredisi gibi bir plan dâhilinde yapılır. Leasing‘de bu plana kira planı adı verilir. Kira planı yapılırken yatırımcı leasing şirketi tarafından araştırılır.

Öncelikli bakılan konu , yatırımcının içinde bulunduğu sektörün nakit akışıdır. Bunun dışında leasingi hangi amaçla veya hangi yatırımda kullanacaksa bu amaç ve yatırımın fizibilitesi de kira planı oluşturmada çok önemli bir rol oynar. Leasing ödemesi yapılırken bu plan söz konusu kira planı dikkate alınır demiştik.

Bu kira planında sözleşmenin ne kadar süreyle yapıldığıı da belirlenir. Bu süre içinde ödemeleriniz leasing yapılanmasının cinsi ve kullanım amacına göre değişebilmektedir.

Örneğin uzun vadeli leasing yapacağınız bir yatırım için her yıl düzenli ödemeler yapmanız gerekmeyebilir. İlk yıl yaptığınız ödeme bir sonraki yıl için geçerli olmayabilir.

LEASİNG YAPTIRMANIN ŞİRKETLERE SAĞLADIĞI AVANTAJ NEDİR?

Leasing yatırım mallarının satın alınması yerine kiralanmasını sağlar. Bu da şirketlere kendi öz sermayelerini kârlı ve daha verimli bir şekilde kullanmaları gerekir. Örneğin bir şirket kazandığı parayı ofis mobilyalarına yatırmak yerine; yeni bir iş için yada müşterileri için harcayabilir.

Leasing enstrümanını çeşitli makine ve ekipmanlarınız için kullanmanız mümkün. Yada örneğin otomobilleriniz için leasing yapabilirsiniz. Diyelim ki orta ölçekli bir şirketsiniz ve 8-10 tane arabaya ihtiyacınız var. Bu arabaların hepsini bir kerede almak, vergilerini ödemek, bakımlarını yaptırmak ve bütün bunlara dünya kadar para harcamak yerine bir araç filo kiralama şirketinden kiralayabilirsiniz.

Leasing şirketi bu noktada araçlarla ilgili tüm sorumluluklarını sizin sözleşme döneminiz kapsamında kendisi karşılamaktadır. Siz de başınız ağrımadan çok rahatlıkla arabalarınızı kullanabilirsiniz.

ŞİRKETLERİN LEASİNG YAPABİLECEKLERİ ÜRÜNLER HANGİLERİDİR?

Leasing yapılabilecek araçlar yasal olarak belirlenmiştir. Bunların başında makine ve çeşitli ekipmanlar gelir. Çok çeşitli makineleri alabilir, kullanabilirsiniz. Örneğin; iş makinelerini, tekstil makinelerini, ambalaj makinelerini leasing ile kullanabilirsiniz.

Bunun dışında binek ve ticari araçlarınızı leasing yoluyla kiralayabilirsiniz. Gayri menkuller için de leasing yapabilirsiniz. Örneğin ofisinizi leasing ile kiralayabilirsiniz. Bunun dışında tıbbi cihazlar da leasing kapsamına girer.

Örneğin bir hastane yatırımı yapacaksınız. Hastanenizde gerekli olabilecek tüm cihazları leasing ile kiralayabilirsiniz. Bunların dışında ses ve görüntü sistemleri, klimalar gibi iş ortamları, ofis ve fabrikalarda kullanılan pek çok teçhizat için de leasingi kullanabilirsiniz.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir