Kredi Kartı mı Nakit Para Kullanmak mı Avantajlı?

Kredi kartlarını neden kullanırız ve neden vazgeçilmezlerimiz arasında diye bir soru ile karşılaştığımızda ilk etapta akla gelen; ödemelerin 30-45 gün arası vade ile ödenmesi gelmektedir. Günümüz faiz koşullarında kabataslak bir hesap yapılırsa; anlık nakit ihtiyacının ya da alışveriş ihtiyaçlarının kredi kartları ile giderilmesi bu vade opsiyonu da göz önünde bulundurulduğunda oldukça mantıklı gelmektedir.

Ancak unutmamalıdır ki; 30-45 günlük vade opsiyonu sona erdiğinde yapılması gereken ödemeye; bankaların vadeli hesaplara uyguladığı yani tüketiciye verdiği faizden daha yüksek bir faiz talep etmektedir. Olası alışverişlerinizden dolayı kullanmış olduğunuz kredi kartlarınıza ödeme yaparken bunu aklınızdan çıkarmamanızda fayda olacaktır.

Güncel vadeli hesaplar göz önünde bulundurulduğunda bankalar mevduatlara yıllık %9-10 arası faiz ödemesi yaparken ( ki faiz gelirinizin %15’i kadar da gelir vergisine tabi tutulursunuz ) ; kredi kartlarının yıllık bazdaki faiz oranı yaklaşık %24 civarındadır. 1 aylık vadeli hesap açmanız durumunda dahi ortalama %1.5 oranında bir fark oluşmaktadır.

Bunların yanı sıra; kredi kartı aidatları, belirlenen asgari ödemenin yapılmaması durumunda uygulanmakta olan ek faizler ( aylık %2,5 ve üzerine çıkan faiz oranları ) , gecikme bedelleri, posta yoluyla talep edilen hesap özetlerinin ulaşım bedelleri ( son zamanlarda tüketicilerden tahsil edilmeye başlandı ), kredi kartınıza ödeme yapmak için daha önceden açtırmış olabileceğiniz bir vadesiz hesabın işletim ücreti ( bankalar arasında farklılık göstermekle beraber ortalama yıllık 50 TL- 100 TL arasında değişmekte olup, genelde en az 2 otomatik fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda muafiyet sağlanmaktadır ) gibi masraflar da göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde vade opsiyonu nedeniyle kar ettiğinizi düşünürken totalde ciddi miktarda ödeme yapmak durumunda kalabileceğinizi unutmayınız.

Her ay hesap özetinizin tamamını ödeyebiliyor olmanız ve yukarıda bahsi geçen ek ödemelerden muaf olmanız durumunda ( ki genelde yüksek tutarda kullanım miktar olan kredi kartları ve değinilen otomatik fatura ödeme talimatları ile bankalar kişiye özel avantajlar sunabilmektedir ); kredi kartı kullanmak avantajlı olabilmektedir. Bu durumda uygulanacak olan faiz oranı %0 olup, sadece alışveriş tutarınız kadar ödeme yaparak borcunuzu kapatmış olacaksınız.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir