Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartınızla yapmış olduğunuz alışverişler sonrasında gelecek olan ödeme zamanına hesap kesim tarihi denmektedir.

Bu tarihte bankanıza giderek, telefon bankacılığı ile ya da internet üzerinden çeşitli yöntemler ile kredi kartınızın borcunu ödeyebilirsiniz.

Ancak hesap kesim tarihiniz geldiği halde halen elinizde bulunmayan para nedeniyle borcunuzu ödeyemiyorsanız ya da maaş günleriniz ile hesap kesim tarihiniz uyuşmuyorsa kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme imkanından faydalanabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Belirlenir?

Hesap kesim tarihleri kredi kartları için ödeme zamanının geldiğini gösteren günlerdir. Her kredi kartı sahibinin belirli bir hesap kesim tarihi bulunur. Hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde kredi kartı borcunun ödenmesi gerekir. Ödenmemesi halinde kredi notu düşer ve kredi kartınızdaki tutara belirli bir faiz miktarı yansıtılır.

Hesap kesim tarihi belirlerken elinizde paranın bulunacağı günleri düşünerek tarih belirlemeniz gerekir. Ayın başında maaş alıyorsanız ve hesap kesim tarihiniz ay sonunda ise bu zamana kadar elinizde herhangi bir para bulunmayabilir ve ödemelerinizde sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle maaşınızı aldığınız günlerde hesap kesim tarihi oluşturmanız daha mantıklı olacaktır. Bankanızın hesap kesim tarihi politikasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bazı bankalar yılda 3 kereden fazla hesap kesim tarihinin değiştirilmesine izin vermeyebiliyor.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Hesap kesim tarihini değiştirmek istediğinizde telefon bankacılığından faydalanabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aramanız ve belirli bir neden çerçevesinde hesap kesim tarihinizi neden değiştirmek istediğinizi bildirmeniz halinde gerekli düzenlenmeler yapılacaktır.

Bankanızın herhangi bir şubesine giderek hesap kesim tarihinizi değiştirmek istediğinizi belirtmeniz halinde de istediğiniz tarihe hesap kesiminiz yapılacaktır.

Eğer bankanın içerisinden işlem yaptırmak yerine daha kısa sürede işlerinizi halletmek isterseniz ATM üzerinden de hesap kesim tarihinizi değiştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile internet üzerinden de birkaç tıkla kendi hesabınıza giriş yapabilir ve hesap kesim tarihinizi belirleyerek gün ayarlamasında bulunabilirsiniz.

Günümüzde mobil bankacılık işlemlerinde de hesap kesim tarihi ayarlaması yapılabildiğinden dolayı telefonunuzdan mobil bankacılık aracılığı ile gününüzü belirleme imkanınız da bulunmaktadır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Bankalardaki kredilere başvuru yapan şahıslar, kredi onayını geçmedikleri takdirde başvuruları ne yazık ki onaylanmamaktadır. Kredi Notu günümüzde KKB …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir