Kredi Çekerken Yapılan Hayat Sigortasının Sebebi

Bankaların yıllarda açıkladığı karlar incelendiğinde çok ciddi bir yükselişin olduğu görülecektir. Hatta bazı bankaların dudak uçuklatan gelirleri olduğunu bile söyleyebiliriz.

Bunun sebepleri arasında tabii ki kullandırılan krediler ve kredi kartlarından sağlanan gelirler başı çekmektedir.

Kredi kullanımındaki artışı; biraz konut, araç, vb. unsurlar için verilen kredilere özel faiz oranları ve biraz da faizlerin oranlarının genel anlamda düşmesine bağlayabiliriz.

Bankaların sürekli kar ettiğini söyledik. Ancak şunu da bilmek lazımdır ki; bankalardan kredi çeken, kredi kartı borcu olan ya da herhangi bir sebepten ötürü kişi ya da kişilerden borcunu ödeyemeyenler de bulunmaktadır.

Ya da daha değişik bir örnek vermek gerekirse; kredi çeken ancak belli bi müddet sonra ölebilen insanlar vardır. Bu durumda ölenin kalan borcu, kredi alırken yaptırılan hayat sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Bankanın kredi alırken yaptığı hayat sigortası mecbur mu?

Mecburi değilse kredi çeken kişinin hayat sigortası olmaması halinde borç ne olacaktır konuları üzerine araştırmalar yaparak, bu yazımızda sizleri bu konularda bilgilendirmeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtelim ki; bankalar kredi kullanırken bizden hayat sigortası yaptırmamızı istemektedir ancak direkt olarak söyleyelim bu zorunlu değildir.

Her ne kadar banka görevlisi tarafından bize hayat sigortası yaptırmamız zorunlu gibi lanse edilse de böyle bir zorunluluğumuz yoktur. Banka görevlisinin bu şekilde diretmesinin sebeplerinden bir tanesi de size yapacağı hayat sigortasından alacağı primdir. Ancak sigortasız kredi ürünlerinde faiz oranları değişebilmektedir.

Bir nev’i banka işi yokuşa sürerek bize aynı hesabı çıkartmaya çalışmaktadır. Bankanın kredi alırken yaptığı hayat sigortası mecbur mu sorusuna cevap verdikten sonra şimdi gelelim kredi kullanan ancak hayat sigortası olmayan kişilerin ölüm halinde uygulanacak prosedürlere…

Hayat Sigortasının Ne Faydası Var ?

Kredi kullanan bir tüketicinin krediyi kullandıktan sonra ölümü halinde hayat sigortası yoksa o borç olduğu gibi kanuni mirasçılarına kalmaktadır. Bu sebeple kredi alırken hayat sigortası yaptırmanın faydası burada ortaya çıkıyor.

Türk Medeni Kanunu gereğince ölen kişinin varislerine, ölen kişiye ait hem borçlar hem de tüm mal varlığı kalmaktadır.

Ancak ölen kişinin kredi borcu çok yüksekse ve miras kalan alacak ile mal varlığı bu borcu kapatamayacak durumdaysa bu hallerde varisler reddi miras yapabilir yani mirası reddedebilir. Böylece borçtan da sorumlu olmayacaklardır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir