Kredi Çekerek Kart Borcu Kapatmak

Günümüz ekonomik şartları altında hemen herkesin hayatının belirli dönemlerinde tüketici kredisi çekme gereksinim ortaya çıkmaktadır. Gerek farklı bir kredinin ön peşinatı olması adına, gerekse de yine farklı kredilerin kapatılması yada kredi kartı gibi daha yüksek faiz oranlarına sahip borçların kapatılması adına tüketici kredileri kullanılmaktadır.

İlgili konuda tüketici kredisi kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken toplam da ne kadar ödeme yapacak olduğunuzdur. Çünkü bahsi geçtiği gibi herhangi bir kredi kartı borcunun tamamını ödemek için tüketici kredisi çekmek ilk etapta mantıklı gelebilir. Ancak dikkat ettiğinizde 1 yıl geri ödemeli bir tüketici kredisi için en az %12 civarında faiz ve vergi ödeyeceksiniz.

Oysa ki kredi kartlarının aylık faiz oranı vergiler dahil ortalama %2.5 civarındadır. Bu durumda siz kredi kartı borcunuzun 6 aylık faizini peşinen kabullenmiş olduğunuzu unutmayınız. Yapmanız gereken ise borcunuzu iyi incelemeniz ve önünüzdeki 6 ay içinde kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemeyecek durumda iseniz o zaman tüketici kredisine başvurmanız gerektiğidir.

Tüketici kredisinde ise toplam ödenecek tutara; kredi dosya masrafı, yapılan hayat sigortası bedeli, faiz tutarı ve vergileri de dahil etmeyi unutmayınız. Aylık %1 civarında seyreden tüketici kredisi faiz oranlarının yıllık masrafının bahsi geçen kalemler de dikkat alınması durumunda toplam yıllık %15’e masraflı duruma çıkacağını unutmayınız. Tüketici kredisinin vadesinin uzaması durumunda ise; sadece dosya masrafının genelde sabit diğer masrafların ise artacak olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bu durumda özellikle kredi kartı borcunu 6 ay ve daha uzun sürede kapatma gibi bir şansınız olmadığında tüketici kredilerini değerlendirmeniz ve mümkün olduğunca şu sıralar gündemde olan dosya masrafsız kredilere yönelmelisiniz. Çünkü dosya masrafı kredinizden peşin olarak kesilmekte ve size ödenen miktar düşmektedir. Oysaki size anlık bir nakit gerekmektedir. Ki; kredi kartını kapatabilesiniz.

Ek olarak yine kısa vadeli tüketici kredisi çekmenin dezavantajları arasında zorunlu olan hayat sigortası kalemi diyebiliriz. Bunun yerine pek çok bankanın mevcut kredi kartından masrafsız olarak sunduğu ve düşük faiz imkanı ile kullandırdığı taksitli nakit avanslar değerlendirebilir.

Bir nevi kredi kartı nakit avans limitinizden küçük çaplı bir tüketici kredisi olarak görebileceğiniz taksitli nakit avanslar da geçici çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir