Kredi borcunu ödememenin cezası nedir?

Herhalde Google üzerinde aratılan en çok konulardan birisi de “kredi borcunu ödemezsem ne olur?” veya “kredi borcu ödenmezse ne olur?“. Kredi alıpta krediyi geri tekrardan ödemeyemeyen kişilerin normal her bankanın standart verdiği süre 90 gün.. Yani verilen kredi taksit tutarı 90 gün içinde ödenmelidir.

Örneğin 5 bin liralık bir kredi aldınız diyelim. Ve ilk taksit günü geldi, ödemediniz. 2. taksit günü geldiğinde ise krediyi çektiğiniz bankanız tarafından sms ile uyarı alacaksınızdır.

2.ay’da kredi taksit tutarınızı ödemeyezseniz 3.ay’da tekrar yine aynı şekilde ödemezseniz bu sefer istanbul veya ankara’dan aranıp kredi borcunuzun olduğu, size verilen 90 günlük sürenin dolduğunu ve halen ödemeye devam etmezseniz kredi notunuzun düşeceği aynı zamanda diğer tüm bankalardan bir daha kredi alamayacağınız söylenir, ve ek olarak krediyi ödemezseniz ceza-i işlem uygulanacağı söylenir.

Size söylenen bu sözleri dikkate almalısınız aksi takdirde cezaevine girebilirsiniz. Cezaevi süresince içeride yediğiniz yemeğin parası cebinizden çıkar, işlediğiniz suç sicilinize işler. Ayrıca içeride yattığınız da borcunuz silinmez sadece borcunuzun üstüne gelen faiz silinir. Cezaevine girdikten sonra bir günlük yatma ile 20 liralık işlenmiş faizi sildirmiş olursunuz.

Her ay gelen taksit tutarını ödeyemiyorsanız aylık asgari tutarı ödeyerek bu tür cezalardan bir süreliğine kurtulabilirsiniz fakat asgari ücreti ödemeniz birşeyi değiştirmez yani 20 lira yatırdıysanız diğer ay o 20 liranın orada olmadığını göreceksiniz çünkü banka parayı içeri alıyor.

Kredi borcunu ödemediğiniz yada geciktirdiğiniz taktirde tekrar kredi almak istediğiniz zaman bankalar bunu sebep göstererek size yeni kredi vermeyebilir çünkü bu gecikmeler ve ödenmeyen kredi borçları sizin bankalarda olan notunuzu düşürecektir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir