Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Kredi notu düşük olan bir kişi, kredi kullanabilmek için bankaya belirli bir teminat belirtmek zorundadır. Bu kişiler bir yakınını kefil olarak göstererek kredi çekebilir. Ancak kefil olacak kişilerin her zaman için düzenli bir gelirinin olması ve kredi notunun iyi olması gerekir.

Bankaya kredi borcu olan bir kişinin kredi sicili kötü olacağı için, bu kişiler hiçbir şekilde kefil olarak kabul edilmez.

Hem başvuruyu yapan kişinin hem de kefil olan kişinin kredi sicilinin bozuk olması durumunda herhangi bir bankadan kredi başvurusu yapabilmeniz söz konusu olamıyor.

Bankaya Kimler Kefil Olabilir?

Kefil olan bir kişide temel olarak aranan iki özellik vardır. Bunlar; düzenli bir gelir ve iyi bir kredi sicilidir. Bu tanımlamaya en fazla uyan kişiler genelde memurlar oluyor.

Memurların genel olarak aylık maaşları düzenli olarak yattığı için, tüm borçlarını zamanında öderler ve kredi sicilleri de iyi seviyelerde olur. Bu açıdan memur bir tanıdığınız varsa bankaya kefil göstererek rahatça kredi çekebilirsiniz.

Bunun yanı sıra düzenli geliri olan ve kredi notu yüksek olan her kişinin bankalara kefil olarak gösterilebileceğini de söyleyebiliriz.

Kefil Olduğum Kişi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Yasal olarak bankalara kefil olan bir kişi, başvuruyu yapan kişinin geri ödeme teminatı olmuş olur. Başvuruyu yapan kişi borcu ödemezse bu durumda yasal olarak borç kefilden tahsil edilir.

Kefil olan kişilere başvuru sürecinde imzalatılan belgeler de bu durumu ifade ediyor. Bu açıdan borcu geri ödeyeceğiniz bir kişiye kefil olmanız oldukça risklidir.

Kefil olan kişilere yasal olarak icra getirilme durumu dahi söz konusu olabilir.

Kefilli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kefilli kredi başvurularında, kefil olacak kişinin de bankaya götürülmesi zorunludur. Hem başvuruyu yapan kişi, hem de kefil olan kişi gerekli tüm evrakları bankaya vermek durumundadır.

Her iki kişiden de nüfus cüzdanı ve gelir belgesi talep edilecektir. Ayrıca kefilli başvuruların internet üzerinden yapılma gibi bir durumu da söz konusu değildir.

Şubelerden belgeli bir şekilde başvuru yaptıktan sonra başvurunuz banka kurulu tarafından değerlendirmeye alınır.