Kozaa Hissesi Ne Zaman Yükselir?

Borsanın en dikkat çekici hisselerinden biri de hiç şüphesiz Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmelerine ait kozaa hissesi. Borsa endeksine etki edecek kadar yüksek hacime sahip olan hisse sabırlı olan yatırımcılarını genellikle memnun edebiliyor. Gerçi bu sabır kuralı borsanın altın kuralıdır hatırlatalım yeri gelmişken.

Ülkemizde özellikle son dönemde ardı ardına bulunan maden rezervleri hissenin yükselmesine önemli katkı sağladı. Her yeni maden rezervi bulundu haberinden sonra yatırımcıların aklına gelen ilk hisselerden biri kozaa olması da bu sebeptendir. Belli olmaz eğer nasipte varsa yeni maden rezervi bulunursa hissede hareketlilik artabilir.

Kozaa Hissesi Ne Zaman Yükselir?

Yukarda da belirttiğimiz gibi hisse yeni bulunan rezerv haberlerine genellikle çok iyi tepki veriyor ve yatırımcıların ilgisiyle hisse yükselmeye başlıyor. Bunun dışında da zaten ilgi çeken bir hisse olduğu için normal günlerde de yükselmesi şaşırtmıyor.

Endeks düşmediği sürece yatırımcısını pek üzmez. Üzülen yatırımcı da büyük ihtimalle kısa vadecidir, zaten kısa vadecilerin kazanma olasılığı orta ve uzun vade yatırımcılara kıyasla daha düşük olabilir. Çünkü onlar anlık düşünüp, anlık işlem yaptıkları için borsada hata yapma olasılığı da artıyor.

Şubatta 20,48 fiyatıyla kendi rekorunu kıran kozaa hissesi, bu gün 14,59 lira fiyatıyla kapanış yaptı. Tüm zamanların grafiğine baktığımızda uzun vadede yatırımcısına iyi para kazandırmış.

Tabi ki borsada hiç bir şeyin garantisi yok, o sebeple daha ne kadar yükselir ya da eski rekorunu kıracaksa yükselmeye ne zaman başlar gibi bir tahminimizde yok, kimsenin de bunu bilmesine imkan yok.

Kozaa Hissesi Aracı Kurum Takas Dağılımı

Bir çok yabancı aracı kurumunda işlem yaptığı hissede en büyük pay citibank’a ait. Citibank’ın elinde bu içeriği yazdığımız an itibariyle 34 milyondan fazla lot bulunmakta. İkinci sırayı ülkemizin en büyük bankalarından birine ait olan garanti yatırımda 29 milyondan fazla lot var.

Emeklilik yatırım fonuda en çok lota sahip ilk 5.ci sırada bulunuyor.

Sizlere en çok lota sahip ilk 10 aracı kurum takas dağılımınıda paylaşıyoruz;

Bedelli Bedelsiz Sermaye Arttırımı ve Temettü

Kozaa hissesinin geçmiş tarihlerinde toplamda 5 kez sermaye arttırımına gittiği görülüyor.

2003 yılında %285 ve 2007 yılında %110 bedelsiz sermaye arttırımı yapmış.

2005 yılında %100, 2008 yılında %200 ve 2012 yılında ise %100 bedelli sermaye arttırımına gitmiş.

Geçmiş tarihlere baktığımızda hiç yatırımcılarına hiç temettü vermediğini görüyoruz. Paranın kasada kalması şirketin yatırımlarını arttırmasına ve daha da büyümesine katkı sağlayabilir.

En son sermaye arttırımının üzerinden çok uzun süre geçtiği için yeni bir bedelli ya da bedelsiz bölünme yatırımcılar için sürpriz olmayacaktır. Tabi bunun kararı ancak yönetim kurulu toplantısında alınabilir, önce başvuru yapılır spk gerekli kontrollerinin ardından olumlu/olumsuz cevap verir.

Belirtmekte fayda var sadece uzun süre sermaye arttırımı olmadığı için böyle bir konudan bahsettik yanlış değerlendirmeyin. İlla kesin olacak diye bir durum söz konusu değildir.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir Yorum

  1. Yükselsin diye bekliyorum kozaa yeni yatırımcılar gelin artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.