Kötü Banka Sicili Ne Zaman Düzelir?

Bankalar kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda bir çok fayda sağlamaktadır ekonomik yönden. Fatura ödemeleri, kredi ihtiyacı ve nakit saklama derken bankalar hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu anlaşılıyor günümüzde. Yazımızda halk arasında kara listeye düşen yada kırmızı yiyen diyerekte adlandırılan sicil bozukluğunun borcu ödedikten ne kadar zaman sonra düzeleceği hakkında bilgi verdik.

Neredeyse her il ve ilçelerde banka şubelerini görmek mümkündür. Durum böyle olunca birden fazla banka hesabı açan kişi sayısı oldukça yüksektir. Bu durum kişilerin daha da fazla borçlanmasına neden olabiliyor bazen.

Zira bir bankadan kredi kartı alan şahıs, farklı bir bankadan farklı bir kredi kartı başvurusu daha yaparak onu da almak istemekte. Bu durum böyle olunca kişi bilinçsizce harcamalar yaptığında neredeyse çoğu bankalara olan borcunu ödeyemediği gibi kendi sicillerinde de kötüye geçecek sonuçların doğmasına neden olabilir.

Kişi banka borcunu ödediğinde sicili ne zaman düzeliyor

Kişiler bankalara olan borçlarını daima zamanında ödemelidir. Hatta asgari ücreti dahi ödemeniz bazı bankalarda kötü kredi notu ile tanışmanıza neden olabiliyor. Bu yüzden banka borçları ödenmediği takdirde hem yüklü faize maruz bırakılıyor hem de banka belirli süre tanıdıktan sonra yine ödenmediği takdirde yasal sürecin başlamasına gidilmektedir.

Bankaların çoğu yasal sürece geçmek yerine müşteri ile çözüm yoluna gitmek isteyecektir. Zira müşterinin ekonomik durumunu baz alarak, kişinin borçları yeniden yapılandırma yoluna gidilebiliyor. Amaç müşterinin sicilini bozmadan uygun bir dil ile antlaşma yoluna gitmek istemeleridir.

lkemizde çoğu bankalar borçları olduğu kişilerin ekonomik durumuna göre yapılandırma yoluna başvurdukları ve son olarak bu yol ile çözülemeyen ödemelerde, yasal yollar ile icra takibine gittikleri anlaşılıyor.

Bu yüzden icralık olmamak adına bankalara olan borçlarınızı tamamını ödeyemediğiniz durumlarda bile taksitlendirerek, kapatma ve anlaşma yoluna gitmeniz gerekiyor.

Kişi banka borcunu ödediğinde sicili ne zaman düzeliyor, sorusuna şu şekilde yanıt aramak gerekiyor. Siciliniz kredi anlamında bozuk ise bankalardan dolayı öncelikle sicilinizi bozan banka ile antlaşma yoluna yeniden gitmelisiniz.

Banka şu kadar borcunuz var şu kadar ödemenizi yapılandırma sonrasında sicilinizi temizleteceğiz demesi kafi olacaktır.

Sicil temizleme ortalama bankaların yanıt süresi ile doğru orantılıdır. Sicil affı iel karıştırılmamalıdır zira sicil affı tamami ile hükümetin yapacağı yasalar ile olurken, sicil temizleme sadece banka tarafından yapılıyor.

Bir bankadan sicil temizleme işlemini başlatmak istediğinizde yapılacak olan antlaşmalar ve faks işlemleri değerlendirilmesi sonrasında, 25 günü bulabiliyor.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir