Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve ipotek devri işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğidir.

Konut kredisi devri bankaların sizlere sunmuş oldukları ek bir hizmettir. Ancak bazı bankalar konut kredisi devrine sıcak bakmamaktadır. Bunun yerine konut kredisini kapatmasına imkan sağlamakta ve kalan kredi borcu için de konut kredinizi ihtiyaç kredisine çevirmeyi tercih etmektedir.

Ancak bu gibi bir durumda ödeyeceğiniz kredi faiz oranı çok daha yüksek olacağı için kesinlikle bu tip konut kredisi devri yaptırmanız önerilmemektedir. Ancak kredili evi satmak istediğiniz kişi de evinizi kredi kullanarak satın almak isterse bu durumda banka ipotek devri gerçekleştirebilir. Böylelikle kalan borcunuz evinizi satın almak isteyen kişiye devredilir.

Sizde anlaştığınız tutardan bu miktarı düşerek kendi payınıza düşen parayı alırsınız. Konut kredisi devri yerine anlaşmalı durumlarda konutunuzu satıp krediye konu olan miktarı peşin yatırarak krediyi kapatıp tapuyu üstünüze aldıktan sonra resmi satışı gerçekleştirmektedir. Bu durumda sizin aleyhinize olan tek konu ise ödeyeceğiniz yüzde ikilik erken ödeme cezasıdır.

Fakat satış yapmak zorunda kaldıysanız bunu en son çare olarak düşünüp evinizi satmak yerine farklı çözümler üretmeniz sizin için daha iyi olabilir. Eğer oturacak başka eviniz yok ise satış sonrası kira ödemek zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

Mecbur kalıp evinizi satışa çıkartmanın gerçekten çok zor bir durum olduğunun farkındayız umarız ki bir an önce maddi durumunuzu düzeltirsiniz.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

vakifbank ek hesap

Vakıfbank Avans Limiti Nasıl Artırılır?

Vakıfbank Bankomat kartından nakit paranız olmasa bile, eksi limitten ya da diğer adıyla avans hesabından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir