Konuk Kredisi Çıkmazsa Ne Yapmalı?

Konut kredisinden faydalanmak isteyenlerin karşısına çoğu zaman kredi reddi çıkabiliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de satın alınmak istenen konutun kredi kullanımına uygun olmamasıdır. Konut kredisi kimlere verilir? Konut kredisi reddedilirse ne yapmak gerekir, işte detaylar…

Konut Kredisi Reddedilirse Ne Yapmak Gerekir?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin sıklıkla karşılaştıkları kredi red nedenleri arasında yer alanlardan biride konutun kredi kullanımına uygun olmamasıdır.

Peki, konut hangi durumlarda krediye uygun olmaz? Konut kredisi kullanma şartları arasında yer alan kredi şartları, krediyi kullanmak isteyen kişiye ve kredi kullanılmak istenen konuta bağlı olarak iki farklı kategoride incelenmektedir.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi kullanma koşulları arasında kredi kullanmak isteyen kişide aranılan şartlar şunlardır:

Konut kredisi başvuru formu doldurmak isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması,
Aylık sabit belgelenebilir gelirinin bulunması,

Aylık gelir tutarının kullanmak istediği kredi tutarını karşılayabilmesi (aylık geliri 5 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi 2 bin 500 liraya kadar olan konut kredisi başvurularında onay alabilmektedir)

En az 6 aydır kesintisiz sigortasının yatırılması. Yani yeni işe girenlere konut kredisi verilmemekle beraber bankalar bazen bu sınır 4 aya kadar esnetebilmektedir. Ancak işe gireli 3 ay olan bir kişinin konut kredisi kullanması ne yazık ki mümkün değildir.


Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin adının kesinlikle kara listede yer almaması.
Kredi notu ortalaması yüksek olmak ya da kullanmak istediği kredi tutarını karşılayacak düzeyde bulunmak.


Konuta İlişkin Şartlar:

Konut kredisi kullanarak ev satın almak istenilen konutun tapusunun ve iskanının bulunması. Bazı bankalar iskanı olmayan eve kredi verebilmekte olup ancak kesinlikle tapusuz eve kredi verilmesi söz konusu değildir.

Yani tapusuz eve kredi veren bankalar bulunmadığı gibi bu tip konutlar ipotekli ihtiyaç kredisi için dahi kabul edilmemektedir.


Kredi kullanılarak satın alınmak istenen konut için yaş sınırı uygulanmaktadır. Konut kredisi yaş sınırı bankalar arasında farlılıklar göstermekle beraber genelde bankaların tümü 20 yaş üzeri binalarda bulunan konutlara kredi onayı vermemeyi tercih etmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir