Kirada Oturmak Mı? Kredi İle Ev Almak Mı?

Genelde herkesin hayali güzelce içinde barınabileceği, ailesiyle sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşayabileceği bir evi olmasıdır. Bu yüzden ev sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü ev bir ailenin en büyük kalesidir. En mutlu anlarımıza evimiz şahitlik eder.

Peki, ev sahibi olmak zor mu? Evet, ev sahibi olmak yaşadığımız çevre şartlarına göre oldukça zor. Bu yüzden ev sahibi olmak için farklı seçeneklerden yararlanmak gerekebilir. Peki, kendimizi güvende hissettiğimiz eve nasıl sahip olabiliriz?

Bu konuda iki farklı yol deneyebiliriz. Bu seçeneklerden ilki kirada oturmaktır. Kirada oturmanız demek imzaladığınız sözleşme süresine göre belli bir süre yaşayabileceğiniz bir evinizin olmasıdır. İkinci seçenek ise hayatınızdaki bazı özel gereksinimlerinizden vazgeçerek kredi çekerek ev sahibi olmaktır. Peki, kirada oturmak mı? Kredi ile ev almak mı?

Bence kirada oturmak pek mantıklı değildir. Çünkü kirada oturduğunuz evi kendi eviniz gibi hissedemezsiniz. Mesela evinizde kalıcı değişiklikler yapamazsınız ve her zaman ev sahibi tarafından kısıtlanırsınız. Kısaca kirada oturduğunuz evde her zaman kendinizi misafir gibi hissedersiniz.

Bunun yanında kredi ile ev alırsanız ki bence en mantıklısı da budur eviniz tamamen size aittir bu bile size huzur verir. Evinizi istediğiniz gibi dekore edebilir kalıcı değişiklikleri hayata geçirebilirsiniz.

Ekonomik olarak iki seçeneği de incelemek gerekirse kirada oturmanın size tek bir artısı olur o da daha fazla harcama yapmak zorunda kalmazsınız. Ama kredi çekerek ev sahibi olmanın size çok önemli katkıları olacaktır. Neden mi?

Kira öderken zaten cebinizden bir miktar para çıkıyor ama karşılığında kalıcı bir eviniz olmuyor ama kredi çekerek ev aldığınızda ortalama olarak kira paranızı veya bir miktar daha fazlasını krediye ödeyerek ev sahibi olmuş oluyorsunuz.

Kısacası mantıklı olan kredi ile ev almaktır. Ama bazı durumlarda kirada da oturulabilir. Bu durumlar kısa süreli işlerde çalışanların tutabileceği yararlanacağı durumlardır.

Mesela çalıştığınız işyerinin bir başka şehirdeki şubesine 1, 2 seneliğine gönderilmişseniz bu ve buna benzer durumlarda kirada oturmak tercih edilebilir. Ama kalıcı bir yerde çalışıyorsanız ve her zaman bulunduğunuz şehirde yaşamayı tercih ediyorsanız mantıklı olan kredi ile ev almaktır.

Dünyanın başına bela olan korona sebebiyle pandemi sürecinde bir çok üretim durdu ve bundan tüm sektörler etkilendi. Ev yapımında kullanılan bir çok malzeme de bundan etkilenince ev yapımı maliyetleri arttı. Birde buna artan faiz oranları da eklenince insanların ev almaları çok zorlaştı ve bir çok vatandaş geçici bile olsa en azından başlarını sokacak bir yer olsun diye kiracı olarak oturmayı tercih etti. Hal böyle olunca kiralık evlere olan talebin artışından dolayı fiyatlar da arttı.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Çok Borcum Var Nasıl Ödeyebilirim?

Bazı durumlarda nefsin kurbanı olan kişiler kendilerini büyük bir borç batağının içinde bulabilirler. Bu tarz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir