Kara Listedeyim İpotekle Kredi Alabilir Miyim?

Bankaya olan kredi veya kredi kartı borçlarını zamanında ödememiş olan, bu düzensizliği de 3 ay boyunca art arda devam ettiren kişiler, bilindiği gibi bankaların kara listesine alınmaktadır. Bu listede yer alan kişiler hakkında idari takip, yasal takip ya da doğrudan haciz işlemi başlatıldığından dolayı, borç ödemekte zorlanan kişi olarak görülmekte, bundan dolayı da sadece sorun yaşanan banka ile değil, tüm bankalarda işlem yapması engellenmektedir. Kara listedekilere kredi verilir mi konusunda onlarca farklı araştırma yapılmasına rağmen, kişilerin karşısına sadece şartlı olarak kredi alacakları hakkında bilgiler çıkacaktır. Bu da çok düşük bir ihtimal ile mümkün olacaktır.

Bozuk Sicile İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kara listedekilere kredi konusunda doğrudan başvurular için hiçbir şekilde olumlu sonuç alınmayacaktır. Çünkü, bankaların birbiri ile paylaştıkları sistemde, kişilerin daha önce borçlarından dolayı bankasına sorun yaşattığı, bu sorunun da idari takip veya da doğrudan yasal takip ile ortadan kalktığı görülmektedir. Bundan dolayı banka şubelerinden, internet bankacılığından, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı üzerinden yapılacak başvurulara anında olumsuz yanıt verilecektir. Ancak, üzerinize kayıtlı olan ev veya arsa varsa, bunları bankaya güvence olarak gösterebilir yani ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. Bankaların kara listesinde yer alan kişilerin, kredi alabilmeleri ancak bu şekilde mümkün olmaktadır.

İpotekli bir şekilde bozuk sicili olan kişilere kredi vermiş olan bankaları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • QNB Finansbank
  • Ziraat Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • HSBC
  • Denizbank
  • Aktifbank

Her ne kadar ipotek şartı ile kredi veriliyor olsa da, verilen kredilerin büyük bir kısmı ihtiyaç kredisi türünde olacaktır. Bundan dolayı ipotek şartı kabul ediliyor olsa bile kişilerin alacakları kredi bedeli 30 bin TL ya da 50 bin TL’yi kesinlikle geçmeyecektir. Bundan dolayı kişilerin bahsedilen bankalardan olumlu bir sonuç alması halinde çok dikkatli olması gerekmektedir. Eğer borçlarınızı düzenli olarak öderseniz, bu kara listeden çıkmanıza yardımcı olacak ve bankalara yine ipotek şartı ile kredi başvurusu yapmanızda olumlu sonuç almanıza katkıda bulunacaktır.

Kara Listeden Çıkmadan Kredi Alınır Mı?

Kara listedekilere kredi kapsamında yapılabilecek tek durum yukarıda anlatıldığı gibi ipotek şartı ile mümkün olacaktır. Borç ödemede yaşadığı problemlerden dolayı, kara listeye girmiş ve kredi başvurusuna olumlu sonuç alamayan kişiler, kefil bulsalar dahi olumlu bir sonuç alamayacaktır. Ancak, son dönemlerde bazı bankaların mevduat birikimi olan ama kara listede bulunan müşterilerine kredi hizmeti verdiği görülmektedir. Yani, birikmiş bir miktar paranız varsa ve bankada bulunduruyorsanız, hesaba ipotek konulduktan sonra size kredi hizmeti sunulacaktır. Bunun dışında kara listeden çıkmak için gereken 3 ya da 4 senelik süre tamamladığı taktirde, yapılan her kredi ve kredi kartı başvurusuna olumsuz sonuç alınacaktır.

Hakkında

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir