Kara Listeden Çıkınca Hemen Kredi Verirler Mi?

Kredi kartı ya da kredi borcunu zamanında ödemeyen kişiler için bankaların belirli yaptırımları bulunmaktadır. Bunlara en basit hali ile bakacak olursak, kredi notunun düşürülmesi, banka siciline gecikmiş borç kaydı oluşturulması, borcun takibe düşürülmesi ve icra işlemlerinin yapılmasından söz edebiliriz. Kişiler bankaya olan resmi borçlarını en fazla 3 dönem geciktirdiklerinde ve bu gecikme tutarı peş peşe aylarda gerçekleşiyorsa, bu durumda kara listeye girme durumu söz konusu olacaktır. Kara listeye girene kredi konusunda hatta kredi kartı konusunda bankalar uzun bir süre tüm kapılarını kapatacaktır. Kişiler bu durumdan dolayı yeni bir başvuruda bulunamazken, kredi kartlarının limit arttırımları gibi basit bir işlemde bile ne yazık ki olumsuz sonuç alacaktır.

Kara Listeden Çıkan Kredi Alabilir Mi?

Kara listeye girene kredi ve kredi kartı konusunda bankaların tamamı olumlu bir geri dönüş yapmayacaktır. Kişilerin tekrar bankalar ile düzenli bir şekilde çalışabilmeleri için kara liste kayıtlarının yani banka sicillerinin temizlenmiş olması gerekecektir. Bu durum için herhangi bir sorun yaşanmaması ve en az 4 sene geçmesi gerekmektedir. Bunun haricinde zaman zaman devlet tarafından alınan kararlar ile ortaya çıkan kredi sicil affından da faydalanılabilmektedir.

Kredi sicil affına başvuru yapan ya da gereken sürenin geçmesini bekleyen kişiler, bundan sonraki süreçte elbette bankalara kredi, kredi kartı ya da diğer kredili mevduat ürünleri için başvuruda bulunacaktır. Bankalar, sicil konusunda bir problem algılamayacağından dolayı sizlere daha ılımlı bir şekilde davranacak başvurularınızı incelemeye alacaktır. Ancak, sizler Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarına ulaştığınızda yani Findeks sistemi üzerinden kredi sicilinize baktığınızda herhangi bir idari veya yasal takip görmeseniz bile, bankalar tüm kayıtları görebilmektedir. Bundan dolayı da ilk etapta başvurularınıza olumsuz yanıt verilmesi ya da limit konusunda düşük tutarların belirlenmesi söz konusu olabilmektedir.

Kara listeye girene kredi konusunda dikkat edilecek diğer bir durum da kredi notudur. Çünkü, bankaların kara listesine giren kişiler, geciken borçlarından dolayı kredi notlarını düşürmüş olacaktır. Bozuk sicil kaydının oluşturulması ile birlikte de bu kredi notu düşüklüğü daha üst seviyelere çıkacaktır. Bunun toparlanması her ne kadar uzun bir süre alsa da, kara listeden çıktığınızda kredi notunuz yine istenen düzeyde olmayabilir.

Bundan dolayı kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu da takibe almanız gerekmektedir. Bunun için Findeks sisteminden 9 TL karşılığında sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile birlikte hem kredi notunuzu öğrenecek hem de banka sicilinizin sorunsuz olduğundan emin olacaksınız. Kara listeden çıktıktan sonra yapacağınız kredi başvurularında ise, kesinlikle kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına, rakamsal olarak da 1400’ün altında olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şartların tamamını karşılayabiliyorsanız, sizler de artık bankalardan düzenli olarak kredi hizmeti alabilirsiniz.