İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazanmak

İşsizlik maaşı, bildiğimiz üzere son dönemde devlet tarafından vatandaşa sağlanan en önemli özelliklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebilmekteyiz. Kısa zaman içerisinde gelir seviyesi üzerinde sürekli olarak yaşanan gelişmeler birçok kişiyi olumsuz olarak etkiliyor.

Sanayileşme konusunda ilerleme seviyemiz oldukça hızlı olduğundan dolayı istihdam oranı artıyor fakat artan oran kadar azaltma üzerine eğilim gösteren şirketlerde olduğundan dolayı aile geçimini sağlamak çok daha zor bir hale gelmektedir. Ülkemizde bu konuya yönelik olarak da çok ciddi önlemler alınmış bulunuyor. Bu önlemler, zaman içerisinde birçok ailenin geçimi açısından da önemli sonuçları beraberinde getirmektedir.

İşsizlik maaşına hak kazanma ile alakalı olarak SGK’nın farklı bir hesaplama yöntemi bulunuyor. Bu maaşı alabilmek için iş yerlerinde belli bir süre çalışmış olma zorunluluğunuz bulunuyor. Elbette ki bu çalışma süresine bağlı olarak devlet hesaplamaları sonucunda sizlere bir işsizlik maaşı bağlıyor ve belli bire süreç içerisinde bu maaşı alarak geçiminizi sağlayabilme şansına sahip olabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı almak için çalışmaya yönelik olarak kurallar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

Herhangi bir iş yerinde aralıksız olarak 1 yıl boyunca çalışmış olmak, İş hayatınızda genel anlamı ile minimum 3500 aktif iş gününü geçirmiş olmak, işsizlik maaşı alabilmeniz için yeterli olmaktadır.

Tabi ki bu aşamada İŞKUR başvurusu yaptığınız zaman sizlerin bu çalışma günleriniz birçok farklı şekilde hesaplanarak alabileceğiniz taban işsizlik maaşı ortaya çıkıyor diyebilmekteyiz. Bu neden dolayısı ile kendi belgelerinizi de sağlam toplamış olmanız gerekiyor.

Tabi ki sigorta belgelerinizin tam olması gerekiyor ki başvuru sürecinde herhangi bir sıkıntı ortaya çıkmasın. Aksi takdirde çeşitli nedenler dolayısı ile işsizlik maaşı hakkınıza el konabilir ve bu neden dolayısı ile ilk seferde olması durumunda maaş almanız mümkün olmaz.

Ayrıca kolaylık ve zaman kaybını önlemek için işsizlik maaşı başvurusunu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

bagkur sgk birlestirme

Bağkur ve Sgk Primlerini Birleştirme

Devlet emekli olmaya hak kazanmış vatandaşlar için yeni kolaylıklar sağlıyor ve bağkur ve sgk primlerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir