İş Yeri Açmak için Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde iş planı olup sermaye bulamadığı için iş yeri açamayan girişimci sayısı oldukça çoktur. Bu konuda devlet Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı aracılığı ile girişimcilere hibe, hibe kredi, vererek yardımcı olmak ve iş yeri açarak katma değer yaratmalarına yardımcı olmaktadır. Devlet kurumlarının dışında özel bankalarda düşük faizli veya uzun vadeli iş yeri açma kredisi adı altında krediler vermekte ve girişimcilerin iş yeri açmalarına yardımcı olmaktadır.

Ülkemizde iş yeri açma kredi veren bankları şu şekilde sıralayabiliriz:

Garanti bankası;   teminatı olmayan ve çok iyi hazırlanmış bir iş planı olan girişimcilere bir kefil göstermeleri durumunda Avrupa Yatırım Fonu aracılığı ile uzun vadelere yayılmış düşük faizli iş yeri açma kredivermektedir.

Halk bankası; Kamu bankası olduğu için biraz daha tedbirli olan bu banka teminatı olan veya ipotek gösterebilen girişimcilere iş planları çerçevesinde uygun miktarlarda sıfır faizli veya faiz oranı düşük uzun vadeli iş yeri açma kredisi vermektedir.

Yapı Kredi bankası; sermayesi olmayan ancak yaratıcı bir fikri olan girişimcilere özel oluşturduğu kobi bankacılığı hizmeti ile iş fikrini araştırıp değerlendirerek yaratacağı katma değeri belirleyen yapı kredi bankası bu katma değere göre düşük faizli iş yeri açma kredisi vermektedir.

Ancak bankanın bu noktada bir tek şartı vardır. İş fikrinin hayata geçirilmesi aşamasından geliştirilmesi aşamasına kadar banka tarafından görevlendirilen uzmanlarca ortak hareket edilmesi ve ortak karar verilmesidir.

Türkiye İş Bankası; iş fikrinin yaratıcılığına göre 150000 TL kadar iş yeri açma kredisi sağlamaktadır.

Bu bankaların dışında diğer özel bankalar da iş yeri açma kredi vermektedir. Ancak bu bankaların faiz oranları yukarıdaki bankalar göre oldukça yüksek ve vade süresi oldukça kısadır. Bu durum girişimci açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kredi red

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapmalı?

Bankaların neredeyse tamamı kapılarından içeri girdiğinizde sizlere kredi vermek isteyecektir. Ancak kredi başvuru formu doldururken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir