İcradan Ev Nasıl Alınır?

Yeni bir konut almak isteyenlerin karşısına çok yüksek rakamlar çıktığından dolayı, bireyler daha ekonomik bir şekilde konut sahibi olmanın yollarını aramaktadır. Burada kooperatif usulü ile temelden bir inşaata dahil olmak kadar tercih edilen ve uygulanacak olan her yönteme göre daha ekonomik ev sahibi olmayı sağlayan bir yöntem vardır ve kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Bu yöntem, icraya düşmüş olan konutlar için yapılan ihalelerdir. Genellikle bankalara olan borçların ödenememesi durumundan dolayı icra kapsamında banka bünyesine geçen evler, resmi bir şekilde yapılan ihaleler ile satılmaktadır.

İcralık ev almak isteyen kişiler, piyasa koşullarının çok altında hatta normal konut fiyatlarının neredeyse %40’ı fiyatına icradan ev almaları mümkündür. Bundan dolayı da Türkiye genelinde ihalelere büyük bir katılım bulunmaktadır.

İcralık Ev Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İcralık ev almak isteyen kişiler ihaleye katıldıklarında, ihale komitesinin belirleyeceği fiyatlardan açık arttırmaya girecektir. Burada konut fiyatlarının genellikle eksper değerinin %60’lık kısmı ile ihaleye başlayacaktır.

Eğer kişilerden bu fiyat üzerinden herhangi bir teklif gelmezse, konutun satılabilmesi ve alacağın tahsil edilebilmesi amacıyla konut bedelinde düşürme olarak tekrar ihale başlatılmaktadır.

Evin %60 oranında başlayan ihalelerde fiyat teklifi gelmediğinde ikinci ihale başlatılacak ve fiyat %40 oranında hesaplanarak açık arttırma başlanacaktır. Ancak, bunun haricinde herhangi bir indirim yapılması söz konusu değildir. Bundan dolayı ikinci ihalede kesinlikle fiyat teklifi yapılması beklenmektedir.

İcralık Ev Alınca Vergi Ödenir Mi?

İcralık olan evlerin satışı sırasında çok düşük bedeller söz konusu olduğundan dolayı, ihaleyi kazanan kişilerden devlet belirli oranlarda vergi almaktadır.

Konut bedelinde hariç olarak hesaplanacak bu KDV tutarı, doğrudan evin metre karesi dikkate alınarak hesaplanacaktır. Eğer konutun toplam alanı 150 metre kareden küçükse, bu durumda konut bedelinin yani ihaleyi kazandığınız bedelin %18’i kadar vergi ödemeniz gerekecektir.

Eğer konutun metre kare toplam 150’den fazla ise, bu durumda ödenecek olan vergi, %1 olarak hesaplanacaktır.

İhaleye katılarak ev satın alan kişiler, devlete ödeyeceği vergiden hariç olarak tellaliye ücreti, damga vergisi ve her zaman geçerli olmasa da ek masrafları ödemek zorunda kalacaktır.

İcradan Ev Almak İçin İhaleye Nasıl Girilir?

İcralık ev almak isteyenlerin katılması gereken ihaleler, resmi kanallar aracılığı ile ilan edilmektedir. Buna ek olarak da kişilerin ihaleye katılabilmeleri için özel bir şartları bulunmamaktadır. Daha önceden ihaleye katılmak istediklerini beyan etmeleri, bunun için de bir belge almaları gerekmektedir.

Ardından kişiler ihalelere sorunsuz bir şekilde katılabilecektir. İhaleye girip kazanan kişiler, ihale sonrasındaki ilk 7 günde satışa yönelik herhangi bir itiraz ile karşılaşmazsa, konut bedelini 10 gün içerisinde ödemek durumundadır.

Ücretin ödenmesi halinde de resmi işlemler başlatılacak ve derhal kişilerin adına tapu devrinin yapılması sağlanacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Çok Borcum Var Nasıl Ödeyebilirim?

Bazı durumlarda nefsin kurbanı olan kişiler kendilerini büyük bir borç batağının içinde bulabilirler. Bu tarz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir