Hafta Sonları Ek İş: Pazarcılık

Böyle bir arayış içerisine girdiyseniz demek ki aldığınız maaş yetmiyor ve hafta sonları pazarcılık yaparak ek gelir elde etmek istiyorsunuz. Öncelikle içinde bulunduğunuz durum için kendinizi üzmeyin çünkü bazen hayat şartları insanları bu duruma getirebiliyor. Hele birde ödemeniz gereken borçlar varsa tasarrufu elden bırakmamak gerekiyor.

Hafta sonları pazarcılık yaparak iyi kazanç bırakacak işleri sizler için topladık. Sizler arasından size uygun olanları deneyebilirsiniz. Başarısız olmaktan korkmayın, denemeden bilemezsiniz.

Pazar Tezgahında Çalışmak

Bazen pazar yerlerinde esnafın elemana ihtiyacı olabiliyor, eğer tanıdık bir pazarcınız varsa onunla konuşabilirsiniz. Kendisinin ihtiyacı yoksa bile ihtiyacı olan birini tanıyor olabilir. Bu iş karşılığında günlük yevmiye alırsınız.

Kimseyi tanımıyorsanız bile pazarda esnafa tek tek sorabilirsiniz, sabah saatlerinde gidip konuşursanız daha iyi olur zaten geç saatlerde gitmeniz bir anlam ifade etmez. Konuşmaktan ve iş istemekten çekinmeyin.

Pazarda Tezgah Kurup Satış Yapmak

Eğer kendi tezgahınızı kurup kendi malınızı satmak istiyorsanız bu sizin için daha iyi olabilir. Çünkü insanın kendi işini yapması daha çok motive eder ve daha çok istekli çalışarak yüksek paralar kazanmasına sebep olur.

Tabi biraz da nasip işi olduğunu unutmamalı. Fakat burada en önemli konu pazarda size ait bir yer olmalı. Yoksa kiralamak zorundasınız.

Pazar Tezgahı Kiralamak

Pazar yerleri günlük, haftalık olarak kiralanmakta. Tanıdık vasıtasıyla yer bulabilirsiniz tanıdık yoksa tezgah açmak istediğiniz pazar yerine gidip esnafla konuşabilirsiniz mutlaka size yardımcı olacak birini bulursunuz. Ya da esnaftan biri ile anlaşıp size tezgahında küçükte olsa bir yer vermesini isteyebilirsiniz tabi bunun için sizden ufakta olsa ücret talep edecek doğal olarak.

Hem böylelikle iş durumuna bakma fırsatınız olur eğer işler yolunda gidiyorsa ve ek iş olarak güzel kazanç sağladığını düşünüyorsanız kendinize tezgah aramak için geç kalmayın.

Eğer tezgah kurmadan pazarcılık yapmak istiyorsanız pazar yerlerinin girişine veya çıkışına insanların geçtiği yerde satış yapabilirsiniz.

Zaten mutlaka böyle satış yapan pazarcıları görmüşsünüzdür. Fakat burada dikkat etmeniz en önemli konu zabıta. Çünkü ürünlerinize el koyabilirler. Biraz para kazanayım derken elinizdeki malı kaptırıp daha çok zarara girmeyin.

Pazarda Ne Satabilirim?

Siz sadece hafta sonları pazar kuracağınız için satacağınız ve bunu ek iş olarak yapacağınız için malın bozulmaması, çürümemesi gerekir. Yani meyve sebze satışı size uygun olmaz.

Bunun yerine giyim ürünleri satmak en doğrusudur. Mesela küçük bütçeli olan çoraptan başlayabilirsiniz. Herkesin ihtiyacı olduğu için çorabı pazar dışında çevrenizdeki kişilere dahi satabilirsiniz.

Sezonları kaçırmamaya gayret edin. Mesela yaz sezonu başlarken tişört ve şort gibi, kış sezonu başlarken kazan veya eşortman gibi çeşitlilik ve insanların hangi dönemde neye ihtiyacı olduğunu düşünerek tezgahınıza mal koyun.

Pazarcılık dilinde dökme mal diye tabir edilen alış ve satış fiyatları düşük, orta veya düşük kaliteli ürünler vardır. Örnek verelim çocuk şortlarını yığarsınız tezgahın üzerine, kar payı düşüktür ama çok satarsınız. Hızlı, kolay ve çok satılacağı için kazancınız da çok olacaktır.

Pazar Mallarının Toptancısı

En önemli konulardan biri ise toptancı bulmak. Bazen toptancı diye geçinen yerlerin verdiği fiyata bakıyorsunuz aynı ürün dışarda perakende daha ucuz olabiliyor.

Parayı aslında malı alırken kazanırsınız, yani ne kadar uygun fiyata alırsanız kar payınız ona göre artar. Bulunduğunuz şehirde mutlaka toptancılar çarşısı vardır buraları gezebilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden de bir çok toptancı bulabilirsiniz.

Pazarda Su ve Yiyecek Satışı

Pazarlarda yapabileceğiniz diğer bir iş pazarcı esnafına yiyecek içecek satmak. Her insan gibi onların da ihtiyacı oluyor. Üstelik dar bir alan da olsa sürekli hareket halinde oldukları için çok enerji harcıyorlar ve sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyorlar.

Evinizde hazırladığınız börek, poğaça gibi ürünleri pazarcılara satabilirsiniz. Termosta çay da yaparsınız çeşit olur zaten poğaça yiyen yanında çay da ister mutlaka.

Evinize yakın pazar yerlerini sabah öğlen akşam 1 tur gezmeniz bile satış yapmanıza imkan verecektir. Zaten esnaf tezgahını bırakıp bir yere gidemediği için sizi bekliyor olacaklar başkası gitmeden önce yetişin.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

sigortasiz sikayet

Sigorta Yapmayan İş Yerini Şikayet

Türkiye her geçen gün büyüyor. Bildiğimiz gibi artık sigorta yapmayan iş verenleri şikayet etme konusunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir