Gelir Belgesiz Nasıl Kredi Alınır?

Hayatın zorlu koşullarında bazen işsiz kalıp kredi çekmek istediğimiz zaman gelir belgesi olmadığı için çaresiz gibi hissedebiliriz. Bankalar sunmuş oldukları kredi imkanları ile insanların toplu para ihtiyaçlarını taksitli ödeme imkanları ile karşılamakta ve ihtiyaçları olan ev ve araba gibi eşyaları satın almasını kolaylaştırmaktadır. Her ay ele geçen paradan bir miktar bir kenara ayırarak ev almaya kalkmak demek yıllarca beklemek anlamına gelir.

Banka kredileri ise size bu toplu parayı sağlayıp ödemelerinizi ay ay yapma fırsatı sunmaktadır. Ancak bankalar kredi vermeden önce araştırdıkları birkaç konu vardır. Bunlardan bir tanesi gelir durumunuzdur. Gelir belgeniz olmadığı taktirde birçok banka sizin kredi talebinizi direk olarak reddedecektir.

Zaten ülkemizde de gelir durumu olmayan kişilere kredi vermek kanuni olarak yasaktır. Denizbank bu durumu nakit avans çekilebilen bir kredi kartı vererek aşmakta ve gelir belgesiz kredi alma yollarından bir tanesini göstermektedir.

Hangi bankalar gelir belgesi olmadan kredi verir?

İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası gelir belgesi olmadan kesinlikle kredi vermeyen bankalar arasındadır. Herkesin merak ettiği gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar sorusunun cevabı ise Finansbank, Odeabank, INGbank, HSBC, ve Denizbank gibi bankalar ise belirli dönemlerde gelir belgesi olmayan vatandaşlara da kredi adı altında olmasa da çeşitli yollardan kredi sağlamaktadır.

Gelir belgesi olmadan kredi almak için ne yapmalı?

Bazı bankalar yasal olarak uygun olmamasına rağmen çeşitli yollardan gelir belgesi olmayan insanlara farklı isimler ve yollar altında kredi imkanı veriyor. Ancak bu deme değildir ki herkes bu imkanlardan faydalanabilir. Bu tür bankalar da kredi vermeden önce ufak bir araştırma yapar ve ona göre kredinizi değerlendirir.

Bu tür konularda bakılan ilk şey ise risk analiz raporudur. Risk analiz raporunuzun iyi olması durumunda gelir belgeniz olmasa bile kredi alma hakkı elde edersiniz.

Risk analiz raporu ise diğer fatura ödemelerinizin düzenli bir şekilde aksamadan ilerlemesi ile hesaplanan bir rapordur ve banka bu yolla kendini güvence atına alır.

Zaten mantıklı düşündüğümüz de bankalar ödeme sorunu yaşayacağını düşündüğü müşterilerine kredi vermek istemezler.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir