En Uygun ve Kolay Şekilde Ev Almak

Eğer kiracıysanız ve her ay kara gün gibi gelen o kira günü, ödeme yapmak size zor geliyorsa sonuna kadar haklısınız. Kira ödemek yerine, kendi evinize sahip olmak isteyebilirsiniz. Herkes gibi en doğal hakkınızdır. Fakat en uygun ve kolay şekilde nasıl ev sahibi olunur bunu bulmanız lazım.

Çünkü bu zamanda ev sahibi olmak gerçekten çok zor, bir yandan kira, elektrik, su ve doğal gaz gibi temel masraflarımız dışında bir çok masraf bulunduğu için, kazandığımız paralar ucu ucuna yetiyor. Kenara her ay 5 kuruş para koyabiliyorsanız şanslınız demektir.

Kenara koyup biriktirdiğiniz paralar ile ev sahibi olmak zor olabilir. Çünkü yıllarca biriktirmek, siz biriktirirken yükselen ev fiyatları ev almanızı neredeyse imkansız kılabilir. Tabi ki içinizi karartmayın, ev sahibi olan nasıl oluyor? Sizde olabilirsiniz. Bunun için öncelikle harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

En uygun ve kolay şekilde ev sahibi olmak için hesabınızı iyi yapmalısınız. Banka kredisiyle ev almak istiyorsanız bankalar ile görüşüp en düşük faizli ev kredisi veren bankayı bulmanız gerekiyor.

Evi bulduktan sonra bankanın görevlendirdiği kişiler tarafından evin değeri ölçülüyor ve ona göre kredi çıkartılıyor. Tabi ki evin tam değeri kadar kredi alamıyorsunuz, bir kısmını kendiniz nakit olarak vermeniz gerekiyor yani kenarda birikmiş hazırda bekleyen paranız mutlaka olmalı. Çünkü alacağınız kredi evin fiyatı kadar olmuyor.

Banka kredisiyle ev almak istediğiniz zaman örnek verelim mesela 200 bin tl kredi çektiniz, geri ödemeniz 300-400 bin tl arasında olacaktır. Yani ödeyeceğiniz rakam neredeyse 2 ev fiyatı yapıyor ama mecbur kalındığı için elden başka bir şey gelmiyor.

Bir diğer ev alma yolu ise, bazı firmalar ile anlaşma yapıyorsunuz. Örneğin 100 kişilik bir gruba giriyorsunuz ve o 100 kişi arasından her ay 1 kişi ev sahibi oluyor. Kimin ev sahibi olacağı noter huzurunda çekiliş ile yapılıyor. Eğer şanslıysanız en kısa zamanda size de çıkar.

Çıktığı zaman şirket size ev paranızı veriyor sizde ev sahibi oluyorsunuz. Tabi ki ilk girişte yaptığınız anlaşmalar dolayısıyla borç bitene kadar evinizi satamıyorsunuz, fakat istediğiniz zaman kiraya verebiliyorsunuz.

Kira öder gibi ev sahibi olmanız için iyi olabilir. İlk girişte üyelik ücreti ödüyorsunuz ve başlıyorsunuz, ev size çıkana kadar kirada oturmaya devam ediyorsunuz daha sonra sıra size gelince evinizi alabilirsiniz.

Fakat bunun da kötü bir yönü ise, mesela örnek verelim, 45.ci sırada siz çıktınız, yani 45 ay sonrası. Bu geçen sürede ev fiyatları da yükselmiş olacaktır.

Banka kredisi ile ev aldığınız zaman geri ödemesi çok olacaktır, diğer anlattığımız şekilde ise sıra size gelene kadar yine ev fiyatları yükselecektir.

Bu sebeple en iyi kararı sizin vermeniz gerekiyor. Sonuçta biriktirerek ev sahibi olamıyorsanız en uygun nasıl ev sahibi olabilirim diye düşünün ve ödemekte zorluk çekmeyeceğiniz şekilde planınızı yapın.

Güncelleme

Hükümetin talebi doğrultusunda bazı bankalar, vatandaşlar kolay şekilde ev alabilsinler diye kredi faiz oranlarını düşürdü. 0,98 oranında faiz ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bu fırsatı değerlendirmek için harekete geçti. Sizlerde bu fırsatı kaçırmayın çünkü normal faiz oranlarıyla kredi çekerseniz daha çok miktar ödeme yapacaksınız ama bu şekilde daha ucuz fiyata ev sahibi olabileceksiniz.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

hgs ptt

HGS Başvuru ve İptali için Kolay Yöntem

HGS, bildiğimiz üzere kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkemiz genelinde benimsenen ve devletin teknolojik gelişmelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir