En Çok Yatırım Yapılan Hisse Senetleri Hangisi?

Geleceğe yönelik yani uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişiler, ülkemizde genellikle güvenli bulduklarından dolayı hisse senedi alımına yönelmektedir.

Sermaye ortaklığı üzerine kurulan işletmelerin halka arz ettiği hisse senetlerinin alınarak yapılacak bu yatırımlarda, kişiler tarafından dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Örnek verecek olursak; hangi hisse senedine yatırım yapılacağını, en çok yatırım alan hisse senetleri araştırmasını ve ne kadarlık bir bütçe ile hisse senedi alımı yapılması gerektiğinden söz edebiliriz.

Uzun vadede yatırım yapılacağından dolayı en çok yatırım alan hisse senetleri başta olmak üzere, şirket analizleri sonrasında yeni şirketleri tespit etmeniz gerekmektedir.

Bu doğrultuda, yatırımcı adaylarının dikkat etmesi gerekenleri, en doğru hisse senedi bulmak için de hangi noktalara daha çok kendilerini vermesi gerektiğini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Hisse senedi alımlarından önce, büyük endekslere yönelik inceleme yapmanız gerekmektedir.
  2. Alacağınız hisse senedi, şirketlere aittir. Bundan dolayı, gelişen sektörlere yönelik bir çalışma yapmalı, bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaları tespit etmelisiniz.
  3. Hisse senedi ile kazanç elde etmek, ancak uzun vadede mümkündür. Bundan dolayı sektör ve firma analizlerinde, geçmişten geleceğe yönelik tespitler yapmalısınız.
  4. Yatırımcıların birbiri ile yaptığı görüş alışverişleri önemlidir. Bundan dolayı sürekli olarak yapılan yorumları takip etmeye çalışın.
  5. Son olarak da, Türkiye dışındaki borsaları araştırmalısınız.

Yukarıdaki beş madde dikkate alındığı zaman kişilerin doğru bir hisse senedi bulmaları kaçınılmaz olacaktır.

Bahsedilen maddelere biraz daha açıklık getirecek olursak, büyük endekslerden başlayabiliriz. Burada, Nasdaq, BIST 100, FTSE 100, Dow jones ya da DAX gbi endeksleri ilk sıraya koymalısınız. Burada işlem gören hisse senetleri üzerinden inceleme yaptığınızda, ek bir çabaya girmeden kısa sürede de hazır istatistiklere ulaşabilekcesiniz.

İkinci olarak belirtilen durum da gelişen sektörlerdir. Bu madde, aslında en fazla dikkat edilmesi gereken maddedir. Çünkü, şirketlerin faaliyet alanlarına göre yapacakları, onların para kazanıp gelişmesine, haliyle de hisse değerlerinin artmasına yol açacaktır.

Şirket araştırmalarında ise vizyon ve misyonun dışına çıkarak, şirketlerin somut olarak neler yaptıklarına, ne kadar bütçe ile şirketlerini kurdukları ve yıl içerisinde de ne kadarlık bir değer artışı sağladıklarına bakmalısınız.

Tüm maddeler üzerinden yapılacak incelemelerde, yüzlerce hisse senedi olacaktır. Bundan dolayı, kişilerin eleme usulüne göre inceleme yapması ya da uzman tavsiyesi alarak daha az miktarda hisse senedi üzerinde inceleme yapmaları gerekmektedir.

Şuan birçok firma, gelir uzmanlığı ve yatırım danışmanlığı konusunda bireylere hizmet vermektedir. Bu firmalara başvuru yaptığınız zaman, yatırım bütçenize uygun olacak şekilde hisse senedi tavsiyesi ve ücretsiz analizlerine ulaşabilirsiniz.

Eğer iyi bir analiz yeteneğiniz yoksa ya da daha önce hisse senetleri konusunda yatırım yapmamışsanız, uzmanlardan tavsiye almanız çok daha uygun olacaktır. Böylelikle, hata yapma şansınızı da en aza indirmiş olacaksınız.

Güncelleme: Son zamanlarda kur sebebiyle borsanın hızlı yükselişi ve yabancı yatırımcıların döviz karşısında ucuz kalan borsamıza olan ilgisi sebebiyle bir çok hissede hareketlilik devam ediyor. Sürekli olarak sektörden sektöre geçiş yapan yabancılar teknoloji, ulaşım, bankalar, sınai gibi hemen hemen her sektördeki hisselere yoğun ilgi göstermekte.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

zarar eden hisseler

Son 5 Yıl Zarar Açıklayan Şirketler

Borsada hissesi işlem gören şirketler düzenli olarak bilanço açıklaması yaparlar. Bazı şirketler kar açıklarken bazıları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir