Emekli Maaşı İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

Kredi çekmek oldukça kolay bir durum haline gelmiştir. İhtiyacınız olsa da olmasa da başvuru yapmanız halinde kısa süre içerisinde genellikle olumlu yanıt gelerek paranızı bankadan almanız istenir. Bu yanıtın olumlu karşılanması için aranan belli kriterler mevcuttur.

Emeklilerde Kredi Çekme İşlemi Nasıl Olur?

Emekli kişiler kredi konusunda daha şanslıdır. Bankaların en çok istedikleri hatta ihtiyacı olmasa bile krediyi zorla vermek istedikleri kişilerdir. Nedeni ise sabit bir geliri olmasıdır. Bu yüzden sıkıntısız kredi başvuruları %90 olarak olumlu karşılanır.

Emeklilerde konut kredisi çekmek için baktıkları sadece birkaç nokta söz konusudur. Bunlar;

  • Emekli kişinin almış olduğu aylık üzerinden maaş miktarı
  • Kişinin yaşı ve sağlığı
  • Alacak olduğu konutun aylık başına düşen taksit miktarı ve emeklinin kredi notu
  • Emeklinin Kredi Notundaki Konumu
  • Emeklinin Yaşı Konut Kredisine Engel Olur Mu?

Emekli kişi kredi kartı kullanıyorsa takibi daha net oluşur. Kredi kartınıza yapmış olduğunuz aylık ödemelerde kredi notunuzu yansıtır. Eğer gecikmiş ya da hiç ödenmemiş, üst üste 3 aylık gibi bir gecikme olmuş ise kara listeye alınırsınız ki bu hiç de iyi olmaz.

Gecikmelerden dolayı oluşumu eksiler kredi notunuzda da düşüşe neden olur. Bu durumda hangi banka olursa olsun konut kredisi değil normal krediler için bile sıkıntı yaşarsınız. Gecikmelerden dolayı olmuş eksiler kredi notunuzda da düşüşe neden olur.

Kaç Yaşındaki Emekliler Kredi Çekebilir?

Ortalama yaşam süresi düşünüldüğünde 70-80 yaş aralığındaki bir kişi için banka konut kredisi vermek istemez. Vermiş daha olsa ancak vadeyi kısa tutar.

Ödemeleriniz 10 sene gibi uzun bir süre için düzenlenmez. Böyle bir düzenlemenin yapılabilmesi için kefil istenir. Normal kredi işlemleri için mal meyanında bulunarak ipotek edilir ve hayat sigortası yapılır. Bu durumda hayat sigortası olmadan direk borç kefile bağlanır.

60 yaş sınır üstündeyseniz konut kredisi için şansınız daha yüksektir. Emeklilere uygulanan kredi faiz tutarı da daha düşüktür. Bu sebepten aylık ödemelerinizde ve total ödemede daha az olmuş olur.

Konut kredisi için paranızı aldıktan sonraki ilk ay dosya masrafı içinden düşülür. Bu yüzden kredi tutarınızı ona göre belirlemelisiniz. Sonraki ay da ödemeleriniz başlar.