Döviz Yükselirse Zararı Ne Olur?

Ülkemizde son günlerde yaşanan kur artışı hemen hemen herkes tarafından heyecanla takip ediliyor. Özellikle bir kesim bu durumdan önemli ölçüde kazanç sağlarken, bir başka kesimse yine aynı ölçüde kayıp yaşıyor. Kısaca tabir etmek gerekirse, zengin daha çok zenginleşiyor, fakir ise daha çok fakirleşiyor.

Dövizin Yükselmesinin Zararları

Halkın bir kesimi ise adeta döviz kurundaki artıştan umarsız ve kendini soyutlamış görünüyor. Bu kesimin savunduğu tek görüş ise “benim cebime giren para belli, bana ne dövizin artışından” fakat işin gerçek rengi ise böyle değil.

Evet döviz kurundaki artış özellikle bizlerin cebine giren “TL” rakamında bir değişiklik yapmıyor olsada, çıkan “TL” üzerindeki etkisi direkt olmasa bile dolaylı yoldan oldukça büyük. En basit tabir ile dokunduğumuz hemen herşey dövize endeksli. Arabamıza aldığımız yakıt, yaktığımız doğalgaz, düğünde takacağımız altın ve hatta mutfakta kullandığımız sıvı yağ.

Tam olarak olmasa bile kısmen bir sanayi ülkesiyiz ve ülkemizde üretilen veya ithal edilen hemen herşeyin ticaret şekli döviz üzerinden geçiyor. Bazı durumlarda USD kullanılırken, bazı durumlarda ise EUR en çok tercih edilen para birimleri. Bu iki para biriminin son üç ay içerisinde yaşadığı yaklaşıklik artış her ne kadar bizlere tam olarak yansımamış olsada, “gizli enflasyon canavarı” kendini iyiden iyiye hissetirmeye başladı.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

blank

Dolar Ne Zamana Kadar Yükselir? Ne Zaman Düşer?

Son zamanlarda Amerika bir çok ülkeye karşı ekonomik savaş açmış durumda doların yükselmesi de en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir