Döviz Neden Sürekli Yükseliyor?

Son zamanlarda farkındasınızdır döviz kurları oldukça yükselmekte. Bununla birlikte döviz üzerinden alışverişi yapılan her ürünede maalesef zam geliyor. Bu sebepten dolayı alım gücümüz zorlanmaya başlıyor fakat eskiden olsa çok daha zor günler geçiriyor olabilirdik, neyse ki eskiye göre gerçekten daha farklı ve güçlü bir ülke konumuna geldik ve herşeye rağmen çok fazla etkilenmiyoruz.

Peki neden döviz sürekli yükseliyor diye düşünüyorsanız bunun birkaç cevabı var, ülkemizin güçlenmesini istemeyen para gücünü elde etmiş varlıklar ülkemizi zor duruma düşürmek için elinden geleni yapıyor.

Amaç belli aslında, döviz kurunu düşürmesi için merkez bankasını müdahale yapmaya zorluyorlar.

Peki merkez bankası döviz kurunu düşürebilmek için ne yapabilir? 
Örneğin faizi arttırabilir, böyle bir durumda onlara istediklerini vermiş olursunuz, yada mb’nin elindeki döviz rezervini piyasaya sunmasını isterler.
Ülkemizin merkez bankasını bu tip hareketler yapmaya zorlamak için kurlarla oynuyorlar.

Aynı zaman da dünyada yaşanan olaylarda dövizin artmasına sebep veriyor. Son zamanlar Amerika ve Rusya’nın Suriye üzerinde restleşmesinden dolayı ülkelerin borsalarında işlem yapan yatırımcıların paralarını geri çekmesiyle de dövizin yükselmesine katkısı oluyor. Çünkü savaş zamanında borsalar da düşüş yaşanır, yatırımcı parasını riske atmaz ve bu sebeple nakite çevirir yada en güvenli liman olarak bilinen altın alışı yapar.

Dolar Amerika’nın parası, Amerika’da güçlü bir ülke olduğundan dolayı, insanlar parasını güvenli limanlara taşımak istedikleri için dolar, euro yada altın gibi güvenli limanlara geçiş yaparlar, bu da dövizin yükselmesine sebep veriyor.

Mesela bu olaylar içerisinde Rusya’nın para birimi Ruble’de çok değer kaybetti, diğer para birimleri Ruble karşısında yükselişe geçti, çünkü yatırımcı rubleyi güvenli görmedi ve Rusya’nın hem borsasında hemde para biriminde düşüş görüldü. Ve bir yandan da aynı bizim ülkemize yapıldığı gibi, Rusya’ya da ekonomik olarak zarar vermek isteyenler aktif şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Eskidendi o savaş dönemleri, ülkenin biri oradan füze yollayacak öteki uçakla bombalayacak ülkeler birbirine girecek vs. (tabiki hiç istemeyiz) bu durumun artık hiç bir ülkeye fayda sağlamayacağı insanlık tarafından anlaşıldı bu sebeple ülkeler birbirleri üzerinde baskı kurabilmek için ekonomik zararlar vermeye çalışarak ülkenin ekonomisini bitirmek için güçlerini kullanıyorlar.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Dolar Ne Zamana Kadar Yükselir? Ne Zaman Düşer?

Son zamanlarda Amerika bir çok ülkeye karşı ekonomik savaş açmış durumda doların yükselmesi de en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir