Dolar En Fazla Kaç Lira Olur?

Aslında böyle bir soruya net bir cevap verebilmek için doğa üstü güçlerinizin olması gerekir. Çünkü serbest piyasada herhangi bir ürünün fiyatının ne olacağını bilmek imkansıza yakındır. Bu sebeple dolar en fazla kaç liraya kadar yükseleceğini rastgele söylemek yerine doların yükseliş sebeplerinden bahsetmek daha doğru olur.

Hatırlayacağınız üzere dolar en hızlı yükselişi papaz olayında yaşadı. Abd’nin eski başkanı Trump, ülkemizde casuslukla suçlanan papazı Türkiye’den karşılıksız isteyince Cumhurbaşkanımız yasalara göre hareket edileceğini söyledi ve ardından Türk lirasına karşı büyük bir operasyon başladı.

O süreç içerisinde birkaç günde dolar Türk lirasına karşı çok fazla değer kazandı. Günlerce yükselen dolar iki ülkenin anlaşmasıyla sakinleşti.

Fakat ülkemizin Suriye’de operasyona girmek istemesiyle farklı zamanlarda Amerika ve Rusya ile yaşanan gerginlik sonrası dolar tekrar yükseldi.

Ardından ege ve akdeniz’de doğalgaz arama, AB ile yaşanan gerginlikler, ve daha sayamadığımız bir çok olay sebebiyle dolar yükselmeye devam etti. Doların en fazla kaç lira olacağını bilmiyoruz fakat yükselişin sebeplerini saymaya devam edelim.

Başlıklar

Dolar Neden Sürekli Yükseliyor?

Zaten yükselmek için bahane arayan dolar, en iyi bahaneyi dünyayı etkisi altına alan covid salgını sonrası buldu. Yabancı yatırımcıların aceleyle paralarını ülkemizden çekip gitmeleri de yine doların yükseliş sebeplerinden biri.

Salgın başlangıcıyla Borsalar çok fazla düşerken insanlar paralarını en güvenli yatırım aracı olarak gördükleri altın ve dolara yatırdı. Böylece dolar bir çok para birimi karşısında olduğu gibi TL karşısında da yükseldi.

Gelişen ülkeler arasında Dolara karşı en zayıf kalan para birimlerinden biri maalesef Türk lirası oldu.

Bunun yine yukarda saydığımız uluslararası ilişkilerin dışında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarının artması da etkili oldu.

Fakat bizim şanssız olduğumuz en önemli konu, maalesef ülkemizde doğalgaz, petrol gibi çok önemli ürünlerin rezervlerinin yetersiz olması. Döviz karşılığı yurt dışından ithal ettiğimiz bunlar gibi temel ürünler ülkemizdeki doların yurt dışına çıkmasına sebep oluyor.

Bulduğumuz rezervler kullanıma başlandıktan sonra dışardan satın almaya ihtiyaç kalmazsa dışarıya vereceğimiz dolar ülkemizde kalacak ve doların yükselişi bu kadar kolay olmayacak.

Pandemi dolayısıyla turizm sezonunun da kötü günlerden geçmesiyle ülkemize döviz girişi azaldı. Az olan değerli olur gibi basit bir mantıkla bile ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz.

Son günlerde dünyaca sıkıntılı bir durumdan geçiyoruz. Dev ekonomiye sahip ülkeler uzun yıllar sonra ilk kez enflasyon artışıyla karşı karşıya kalıyor.

Pandemide tüm dünyada üretimin durmasının etkilerini halen daha görmeye devam ediyoruz. Dünyada herhangi bir risk durumunda insanlar paralarını güvenli gördüklere yerlere yatırırlar.

Dolar endekside son zamanlar sürekli yükseldiği için doların diğer para birimlerine karşı yükselmesine destek veriyor.

Aslında doların yükseliş sebebiyle ilgili konuyu daha çok örneklerle uzatabilirdik ama sizi de okurken sıkmak istemedik ve başlıca temel sebeplerin bazılarını yazmak daha iyi olur diye düşündük.

Dolar Nasıl Düşer?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Yukarda saydığımız sebeplerin tersi olması durumunda dolar düşmeye başlar.

Uluslararası ilişkilerimizin özellikle Abd ve Avrupa ile iyi olması, ülkemizdeki vatandaşların dolara olan talebinin azalması ve hatta ellerindeki doları satmaları, turizm sezonunun daha iyi olması ve ithalatı azaltmak doların düşmesine mutlaka sebep olacaktır.

Tabi içinde bulunduğumuz bu süreçte gerçekten bunların olması çok zor gözüküyor.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Döviz Neden Sürekli Yükseliyor?

Son zamanlarda farkındasınızdır döviz kurları oldukça yükselmekte. Bununla birlikte döviz üzerinden alışverişi yapılan her ürünede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir