Denge Hissesi Ne Zaman Yükselir?

Ülkemizin önde gelen şirketlerinden biri olan denge yatırım holding borsada denge kodu ile işlem görmekte. 2012 tarihinde borsada işlem görmeye başlayan şirket yaptığı bir çok yatırım ile büyümüş.

Borsada zaman zaman yaptığı yükseliş ve düşüşlerle yatırımcıların dikkatini çekmiş ve hisselerinin ilgi görmesini başarmıştır.

Borsada herhangi bir hissenin ne zaman yükseleceğini kimse bilemez. Biliyorum diyen kişilerin söylediklerini dikkate almayın aksi halde genelde zararlı çıkan siz olursunuz. Burada denge hissesinin ne zaman yükseleceği hakkında bilgi veremeyiz çünkü zaten bizde herkes gibi öyle bir bilgiye sahip değiliz.

Fakat hissenin bu güne kadar yaptığı hareketleri ve son durumunu paylaşarak yatırım yaptığınız hisse hakkında bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

Denge Hissesi Neden Düştü?

Hissenin son 1 yıllık grafiğine baktığımızda ortalama 2.58 fiyatlarında olduğunu görüyoruz, ardından şubat ayında 5.21 lirayı görerek kendi borsa tarihinin en yüksek fiyatını görmüş. Ardından gelen kar satışları ile şu an bu içeriği yazdığımızda 3 ekim tarihinde hissenin değeri 1.45 liraya düşmüş.

Eğer zirve fiyatlarına yakın yerlerden hisseyi aldıysanız yaşanılan düşüş sebebiyle zarardasınız demektir. Bir hissenin sürekli olarak düşmeyeceğini de unutmamak lazım. Tabi düşüş daha devam edebilir mi? bunun cevabını bilemeyiz.

Borsada işlem görmeyen payların işlem göreceğine dair yani ortakların satış yapacağına dair kap haberi var. Yüklü satış yapılacağı için bu lotları yine ortaklardan ya da zengin bir yatırımcı tarafından alınması hisse için olumlu olabilir. Bu konuda kap haberlerini takip etmek iyi olacaktır.

Denge Hissesi Bölünme

Hisse borsada işlem görmeye başladığından bu güne kadar 3 kez bölünme gerçekleşmiş.

2016 tarihinde %38 ve 2018 tarihinde %355 bedelsiz bölünme yapmış.

2021 tarihinde ise yine bir çok şirketin meşhur bölünme yılı diyebiliriz çünkü bu yıl çok fazla şirket bölünme gerçekleştirdi. Denge yatırım da o şirketlerden biri oldu ve %500 bedelli gerçekleştirdi.

Denge hissesi bir daha ne zaman bölünür ya da bölünme olur mu bilemeyiz çünkü bu genel kurulda alınan karar sonrası spk onayı ile olur ama yatırımcısı için hayırlısı olsun diyelim.

Denge Hissesi Aracı Kurum Dağılımı (takas akd)

Denge hissesinin en çok hangi 7 aracı kurumunda ne kadar lotu olduğunu aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

Resimde gördüğünüz gibi piyasada toplamda 254 milyondan fazla lotu var. Bu lotlar 38 milyona yakın en çok garanti yatırımda bulunuyor, 36 milyon ile deniz yatırım ikinci, yine 36 milyona yakın lot ile iş yatırım üçüncü sırada.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.