Çocuk Sahibi Olmak Çok Masraflı mı?

Her yeni evlenen çift mutlaka bir gün bebek sahibi olmak ister, bazıları hemen bazıları ise biraz bekledikten sonra isterler, tabi ki nasip neyse o dur.

Herşey olduğu gibi bebek sahibi olmakta masraflı bir iştir. Öyle ki, bebeğin masrafı yetişkinlerden daha çok olabilmektedir.

Kadının hamilelik döneminde başlar masraflar, çünkü hamilelikte eskiden giydiği kıyafetleri artık giyemeyecektir. Gebelik illerledikçe yeni kıyafetlere ihtiyaç duyulacaktır. Birde kadının aş ermesi var, kış mevsiminde canı erik isterse kilosu ortalama 200 lira civarında. Halbuki yaz mevsiminde aynı meyve birkaç lira.

Eğer kadın çalışıyor ise, belli bir süre sonra çalışmayı bırakmak zorunda kalacaktır, doğum sonrası da dahil.

Sabırsızlıkla beklediğiniz o an geldi, doğumu özel hastanedemi yoksa devlet hastanesinde mi yaptıracaksınız? Eğer özel hastaneye gidecekseniz doğum içinde paranız gidecektir.

Devlet bebek sahibi olan ailelere bir miktar yardımda yapıyor doğum sonrası.

Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra ve mama yemeye başlayınca yine masrafları olacaktır, çünkü o sizler gibi sofraya oturup evde pişen yemeği yiyemez, onun yiyeceği farklıdır ve özel mamalardan oluşmaktadır.

Birde günde defalarca değiştirmek zorunda kaldığınız bebek bezi var tabi. Bebek bezlerini almadan önce internetten araştırma yapabilirsiniz çünkü bazı kampanyalar oluyor ve aynı marka ürünü daha ucuza alabilirsiniz. Böylece biraz tasarruf yapmış olabilirsiniz.

Bebeğinize özel bir oda yapacaksınız, yatacağı yer, kıyafetleri falan derken yine masraflar artacak.

Gün geçtikçe giydiği kıyafetleri ve ayakkabıları küçük gelmeye başlayacak, sürekli olarak yeni kıyafetler almak zorunda kalacaksınız.

Çocuk büyümeye başladıkça masrafları artacak sürekli yeni oyuncaklar isteyecek, istemesi de en doğal hakkıdır çünkü oyuncaklar onlar için var.

Okul çağına gelince bu seferde okul masrafları çıkmaya başlayacak, ta ki çocuğunuz büyüyüp çalışmaya başlayana kadar siz anne ve babalık görevlerinizi yapmak zorundasınız çünkü o sizin evladınız.

Kaba taslak çocuk sahibi olmanın masraflarını açıklamaya çalıştık, fakat bu harcanan paralar yani masraflar sizin çocuk sahibi olmanıza engel olmasın. Dünyadaki en büyük mutluluktur diyebiliriz. Zaten Allah herkesin rızkını verir, siz sadece üstünüze düşen görevi yapın gerisi kolay.

 

 

 

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Çok Borcum Var Nasıl Ödeyebilirim?

Bazı durumlarda nefsin kurbanı olan kişiler kendilerini büyük bir borç batağının içinde bulabilirler. Bu tarz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir