Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Herkes elindeki parayı iyi değerlendirmek ve zarar etmeden para kazanmak ister. Yatırım yapmanın bir çok seçeneği mevcuttur. Fakat en önemli yatırım en çok kazandıran en az riskli olanıdır. Fakat risk yoksa kazançta pek olmuyor. Yatırımı aynı ticaret gibi düşünebilirsiniz, iş yeri açtınız ve işler istediğiniz gibi gitmedi para kazanamadınız ve zarar ettiniz mesela.

Borsadan Para Kazanmanın Yöntemleri

Bir çok yatırım aracı arasından size en çok kazanabileceğiniz fakat bir o kadar da riskli olan borsadan nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağız.

Borsadan herkes para kazanabilir, bunun için doğa üstü güçlere sahip olmanıza gerek yok. Ne kadar paranızın olduğunun da hiç önemi yok, ne kadar paranız olursa olsun borsadan para kazanabilirsiniz. Az parayla az, çok parayla çok para kazanılır bunu da hatırlatalım.

Eğer borsadan para kazanmak istiyorsanız mutlaka sabırlı olmanız gerekmekte, asla zararına satış yapmamalısınız. Eğer ki aldıktan sonra hisseniz düştüyse yükselmesini beklemelisiniz, bunun için anlık takip etmek sizi strese sokacaktır.

Borsa İçin Yatırım Hesabı Açtırmak

Öncelikle bir aracı kurum yada banka ile çalışmalısınız. Paranızın bulunduğu bankaya gidip borsa için yatırım hesabı açtırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ardından size yatırım hesabı açılacak ve en geç 1-2 iş günü içerisinde hisse almaya başlayabileceksiniz. Artık borsaya giriş yaptınız bundan sonrası için dikkat etmeniz gereken önemli konular var.

Borsada Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsada hisse almadan önce çok dikkatli olmalısınız. Bu arada, lot eskiden bin hisse senedi anlamına geliyordu sonradan bir olarak değiştirildi yani 3 lotum var diyen bir yatırımcının 3000 hisse senedi var anlamına geliyordu.

Borsada hisse senedi almadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Hissesini almayı düşündüğünüz şirketin geçmiş grafiklerine mutlaka bakmalısınız. Eğer baktığınız dönem grafiğin tepe noktalarında ise fiyatı tekrar düşebilir şimdilik o hisseyi beklemeye almanız mantıklı olabilir.

Şirketlerin ne iş yaptıklarına, kar açıklamalarına ve dağıttığı temettü oranlarına mutlaka bakın. Hisse senedini mobil yada internet bankacılığı kullanıyorsanız yatırım bölümü altından alabilirsiniz.

Uzun Vadeli Borsa Yatırımı Yapmak

Baştan şunu söyleyeyim, uzun vadeli yatırım yaparak daha az risk aldığınız için paranızın gerçekten değerini biliyor olmalısınız. Bu güzel, bizlerde sizlerin zarar etmenizi istemeyiz ve bu sebeple elimizden geldiğince sizlere borsa konusunda ki bilgilerimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Uzun vadeli borsa yatırımında, her zaman olduğu gibi hissesini alacağınız şirketi güzelce araştırma yapın. Mesela örnek vermek gerekirse, kış mevsimindeyken dondurma satan bir şirketin hisselerini alabilirsiniz.

Çünkü biliyorsunuz ki kış mevsiminde o şirketin hisseleri düşük olabilir ve yaz mevsiminde sezonun açılmasıyla birlikte hissenin fiyatları da artabilir.

Beklediğiniz bu süre içerisinde paranız kazanmaya başlayacak ve tekrar kış mevsimine girmeye yakın hissenizi satıp kazancınızı alıp isterseniz tekrar başka hisselere giriş yapabilirsiniz.

Türkiye borsasında uzun vadede para kazanabilmek için mevduatınızı 3-4 değişik sektöre dağıtarak hisse senedi alabilirsiniz.

Türkiye borsasının gidişatını şimdiye kadar genellikle finansal hisse senetleri belirledi. Bunların arasında bist endeksini sürükleyen 5-6 büyük bankanın rolü yadırganamayacak seviyededir.
Banka sektöründen başka paranızı

– holdingler

– eskiden endeksi sürükleyen ve şu anda sabit bir seviyede seyreden kamu kağıtları

– dikkat çekici bir şekilde değer kazanan özelleştirme işlerinde adı geçen şirketlerin hisse senetleri arasında bölebilirsiniz.

Hisse senedi alacağınız zamanı çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Genellikle kağıtların taban yaptığı ve daha önceki yükselme seviyesine kadar değer kaybettiği dönemlerde alım yapmanız sizler için iyi olabilir

Bir hisse senedinin aşırı değer kaybettiği ve önceki yükselmeye başlama seviyesine geldiği zaman genelde gözle görülür bir çıkış yapması bekleniliyor.

Kısa Vadeli Borsa Yatırımı Yapmak

Kısa vadeciler biraz daha riski severler, sürekli al – sat yaptıkları için her an zarar etme durumları vardır. Fakat eğer sabırsız değilseniz ve zararına satış yapmıyorsanız sizin için süper olacaktır. Çünkü zaten borsa sabır işidir, zarar ettikten sonra hiç bir anlamı kalmaz.

Hisseyi aldıktan kısa süre sonra kar ettiyseniz satın gitsin çünkü siz kısa vadecisiniz. Satın ki tekrar uygun gördüğünüz hisseyi alın fakat her alışta mutlaka dikkat edin. Alın, biraz yükselince tekrar satın. Böyle yaparak vur kaç yapabilirsiniz.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.