Borsada Zararsız İşlem Yaparak Kazanmak

Borsa, devamlı değişmekte olan canlı bir pazar olarak görülür. Her geçen gün artan ve azalan değerleri görüyoruz. Her ülke için her şirket için farklı pazar alanı oluşturan bu sektörde olmak istiyor iseniz çok dikkatli olmalısınız.

Borsada zararsız ve riskli işlemler yapmadan para kazanabilirsiniz. Bunun için bazı bilgilere sahip olmanız ve çok iyi takipçi olmanız gerekmektedir.

Öncelikle borsanın ne demek olduğunu ve ne anlama geldiğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Borsada hisse senetleri için ne kadar önemli olduğunu anlamalısınız.

Borsa, Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin bir aracı vasıtasıyla gerçekleştiği kurumsal piyasalara borsa denmektedir. Borsa çok fazla seçenek sunar. Altın, gümüş, petrol, buğday pamuk gibi yatırım araçları, emtiaları oluşturur.

Borsada Ne Alıp Satabilirim?

Borsada bu emtiaları, fiziki olmayan şekillerde kolayca alıp satabilirsiniz. Emtiaları ister spot piyasada ister vadeli işlem piyasasında alıp satabilirsiniz. Kıymetli evraklara ise hisse senedi, bono, tahvil gibi kağıtlardır. Borsada yapılan işlemlerin büyük çoğunluğu hisse senetleri ile yapılmaktadır.

Ülke borsasında işlem gören bir hisse senedi, değer kazanmadan önce satın alınır ve değeri arttığında para kazandırmaktadır. 

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Hisse senedi almadan önce alacağınız şirketi çok iyi takip etmeli ve analiz etmeniz gerekmektedir kazanmak istiyorsanız bu önemlidir.

Borsa sürekli olarak takip edilmesi gereken bir alandır. Aracı kurumu seçip, kategorilere yazı geldikten sonra piyasayı izlemeye devam etmelisiniz.

Fiyatlarda göreceğiniz en küçük bir dalgalanma bile kazanmanızı sağlayabilir. İnternet üzerinden yapabileceğiniz bu işlemleri, akıllı telefonlarınızdan yapma imkanınız da bulunmaktadır. Bu sayede portföyünüzü sürekli olarak kontrol edebilir ve risklerde uzak durabilirsiniz.

Portföyünüzde yer alan yatırım araçlarını hem piyasa takibi hem de teknik analizler yaparak belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda fiyatlarda meydana gelen değişimlere göre portföyünüzü revize etmeniz de mümkündür. Borsada böylelikle farklı şekilde işlem yapabilirsiniz.

Borsada yatırım yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Borsada yatırım yapma konusunda öğrenmeniz gereken çok fazla püf nokta var.

Yatırım aracı fiyatları neden değişir, alım – satımlar hangi kurallarla yapılır, hangi zamanlarda ve hangi aralıklarla işlem yapılması daha fazla kar getirir gibi soruların cevaplarını tecrübeler sonucunda ulaşabilirsiniz. Bu yüzden yatırım yapmak için acele etmeyip işin mantığını kavramanızda fayda var.

Diğer türlü işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Borsa, strateji işidir. Bu alanda çok fazla tecrübe edinmeniz gerekir.

Son zamanlarda sadece kendi içimizde değil, yabancı yatırımcıları da borsamızda görmektedir. Ama şirketlerin batmasında kötü yönetim, kriz şartları, yolsuzluk ve bunun yanında el koymalar ve imtiyaz iptalleri gibi birçok farklı neden var.

Elbette bir şirkete ortak olan bu kararının getirdiği tüm riskleri de üstlenir.

Şirketlerin kötü yönde gitmesi borsada ki varlığını da olumsuz etkilemektedir. Yabancı yatırımcılar ise kazançlarının zarar uğramaması için borsadan çekilme kararı almaktadır.

Şirketlerin kötü yönde gitmesi ve kazanç sağlamaması borsada yabancı yatırımcıların da varlığını etkilemektedir.

Son zamanlarda yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği şirketler, kazanç oranı yüksek olan ve kendilerini güvenceye almış şirketler olmaktadır.

Eğer size birisi hisse önerisinde bulunuyorsa alım yapmadan önce defalarca düşünün. Eğer alacak hisse bulamıyorsanız aracı kurumunuzla görüşün mutlaka size kendilerinin analiz ettikleri hisseleri tavsiyede bulunacaklardır.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.